Що потрібно зробити, щоб кабачки родили до осені. Корисні поради для городників.

Хоча кабачок – рослина невибаглива, але як і будь-яка городня культура, вимагає уважного догляду.

Кабачки — улюблені багатьма, корисні і смачні овочі. Як зробити так, щоб вони тішили вас плодами майже до самої зими? Як омолодити кущі і підвищити врожайність? Хоча кабачок — рослина невибаглива, але як і будь-яка городня культура, вимагає уважного до себе ставлення та догляду, який вам доведеться здійснювати регулярно, щоб плоди зав’язувалися на настання холодів, інформує Ukr.Media.

Що потрібно врахувати при вирощуванні кабачків

Правила догляду нескладні, але запам’ятати та дотримуватися їх для безперервного і тривалого плодоношення все-таки варто. На що звернути увагу передусім:

  • дотримуйтеся сівозміни;
  • вибирайте сорти і гібриди кабачків з тривалим плодоносінням;
  • не загущуйте посадки;
  • рясно поливайте в міру висихання землі;
  • видаліть старі і хворі листя;
  • захищайте кабачки від хвороб;
  • підгодовуйте протягом усього періоду плодоношення;
  • мульчуйте землю.

Щоб продовжити плодоношення вже розвинених кущів, зупинимося докладніше на правилах догляду за ними.



Як правильно поливати кабачки

Поливати кабачки потрібно досить рясно в мірі висихання землі. Волога повинна проникати в землю на глибину до 50 см. Якщо ґрунт сухий, то для кожної дорослої рослини потрібно не менше 10 л води. Кабачки особливо потребують поливу під час цвітіння і плодоношення: з початку липня до кінця серпня.

Не можна використовувати для поливу холодну воду: капіляри коренів стискуються, вода погано всмоктується, рослини відчувають шок. Крім того, це може призвести до виникнення кореневої гнилі. Температура води для поливу повинна бути не нижче 20 °C.

Частота поливу залежить від ґрунту: якщо земля піщана, поливають частіше, якщо глиниста, то рідше, оскільки вона краще утримує вологу.

Які листя кабачків потрібно видаляти

Якщо кабачки ростуть на родючому ґрунті, то утворюють добре розвинені кущі з великою кількістю листя. У спекотне літо листя допомагають уберегти ґрунт від пересихання. А якщо починаються дощі, температура повітря знижується, з’являється ризик виникнення грибкових захворювань, зав’язі кабачків загнивають. Тому старі, пожовклі і пошкоджене листя треба періодично видаляти. Робити це можна приблизно раз на тиждень, щоб рослини не відчували стрес.

Видалення листя вирішує відразу кілька завдань: забезпечує вентиляцію куща, прогрів землі і дає доступ до квіток комах-запилювачів. Листя видаляють гострими ножицями або секатором як можна ближче до стебла. Робити це потрібно в теплу сонячну погоду і бажано в першій половині дня, щоб зріз підсох на сонечку.

У плетистих кабачків можна видаляти ті батоги, на яких немає зав’язей. Це допоможе рослині перенаправити сили на пагони з плодами.

Що робити, якщо на листках кабачків вже з’явилися ознаки захворювання? У цьому випадку хворі листя видаляють, а кущі обробляють відповідним засобом.



Після видалення листя кабачки потрібно підживити азотними добривами, щоб стимулювати подальший розвиток куща.

Чим підживити кабачки

Протягом усього періоду плодоношення слід підгодовувати кабачки. Можна чергувати наступні види підгодівлі:

ЕМ-препарати використовують для позакореневих і кореневих підживлень. Кореневі підгодівлі покращують мікрофлору ґрунту і прискорюють процес коренеутворення. Позакореневе підживлення ЕМ-препаратами підвищують стійкість кабачків до основних захворювань: борошнистої роси, антракнозу, верхівкової гнилі, фузаріозу і т. д. Однак слід пам’ятати, що підгодівлю ЕМ-препаратами слід проводити ввечері, адже корисні бактерії на світлі руйнуються.

Хлібопекарські дріжджі − популярний і доступний засіб, який підвищує активність ґрунтових мікроорганізмів. Щоб приготувати розчин для поливу, 100 г дріжджів розводять в 1 літрі теплої води, додають 1 ст. л. цукру і залишають на 3-4 години в теплому місці. Один стакан отриманого розчину використовують на 10 л води і поливають з розрахунку 5 л на один кущ.

Як працюють дріжджі? Це мікроскопічні гриби, які при попаданні в ґрунт стимулюють розкладання органіки. В результаті азот, фосфор і калій швидко поглинаються коренями рослин, і кабачки ростуть «як на дріжджах». Але при цьому ґрунт швидко збіднюється, тому полив розчином дріжджів необхідно чергувати з калійною підгодівлею.

Використовувати хлібопекарські дріжджі можна тільки на добре прогрітому ґрунті, який багатий органікою.

3. Настій кропиви стане для кабачків відмінною калійною підгодівлею. Щоб її виготовити, трави без насіння кладуть у пластикову бочку або відро і заливають водою. Через один-два тижні (залежно від температури повітря), коли настій перестане пінитися, підживлення буде готове. Протягом цього часу вміст бочки потрібно іноді помішувати. Для поливу кабачків 1 л настою розводять у 10 л води.

Настій коров’яку — прекрасне добриво для городу. Щоб його приготувати, одну частину коров’ячого гною заливають п’ятьма частинами води і настоюють протягом двох тижнів, періодично помішуючи. Для поливу кабачків використовують 1 л настою на 10 л води. Щоб зробити підгодівлю більш поживною, можна на відро приготованого розчину додати ще 100 г суперфосфату.



Ефектон-Про − універсальна органічна добавка, яку можна застосовувати на всіх етапах росту кабачків. Це натуральне добриво, створене на основі торфу і гною з додаванням активних елементів. Для підгодівлі 2 ст. л. препарату розводять у 10 літрах води. Отриманим розчином поливають рослини під корінь, а також обробляють листя.

Деревна зола — незамінне мінеральне добриво, яке розкислює, збагачує ґрунт, покращує його структуру. В золі міститься близько 30 мінералів, важливих для рослин. Для підгодівлі можна використовувати золу в сухому і розведеному вигляді.

Щоб зробити рідку підгодівлю, склянку золи розводять в 10 л води і поливають з розрахунку 5 літрів на один кущ. А сухим просіяним попелом посипають листя та землю під кущами. Витрата сухої золи для огірків і кабачків: 1 склянка на 1 кв. м. Опудрювання кабачків золою допоможе захистити їх від поширених хвороб гарбузових культур.

Сечовина (карбамід) допоможе кабачкам нарощувати нові листя, що дуже важливо для куща після обрізки. Для кореневого та позакореневого підживлення 10 г сечовини розводять в 10 л води.

Нітроамофоска збагачує ґрунт азотом, фосфором і калієм. Ці речовини потрібні рослинам протягом усього вегетаційного періоду. При нестачі калію і фосфору у кабачків з’являється велика кількість пустоцвітів, деформуються плоди і загнивають зав’язі. Гранули нітроамофоски розчиняють у теплій воді (10 г на 5 л) і поливають по 1 л на кожен кущ.

Підгодовувати кабачки потрібно обов’язково після поливу.

Навіщо мульчувати землю

Мульчування землі під кабачками допомагає утримувати вологу, затримує ріст бур’янів і покращує структуру ґрунту — адже під шаром мульчі відмінно розвиваються корисні бактерії. Щоб плоди кабачків і нижнє листя менше контактували з вологою землею, шар мульчі потрібно час від часу оновлювати.

В кінці літа, коли ночі стають холодними, кабачки можна прикрити спанбондом, встановивши над грядками дуги. Щоб прискорити ріст плодів в осінній час, верхівки головних стебел прищипують.

Дотримуючись цих нескладних правил догляду за кабачками, ви зможете збирати плоди до морозів. Гарного вам врожаю!