11 вересня 2019 року православна церква відзначає велике свято, а саме – Усікновення глави Іоанна Предтечі. Хоча в сучасному розумінні цей день важко назвати святковим, незважаючи на те, що в храмах відбуваються урочисті служби. Це, швидше, данина пам’яті про мyчeницьку смepть Іоанна Предтечі – пророка, що передбачив народження Ісуса Христа.
ІСТОРІЯ СВЯТА. Одного разу цар Ірод загорівся приcтрастю до дружини брата свого Іродіади. А потім і одружився на ній. При цьому він розумів, що зробив тяжкий гріх. А Іоанн Предтеча, якого Ірод поважав і побоювався, постійно говорив йому, що одружуватися на дружині брата – це ганебний вчинок. Ірод навіть посадив його за це в тюрму, а Іродіада затаїла злість на пророка і тільки чекала нагоди, щоб помститися.
І ось трапилося в палаці Ірода велике свято. Перед гостями танцює дочка Іродіади – Саломея. У ті часи подібні розваги вважалися негідними, які пробуджують блуд. Але Іродові настільки сподобався танець, що він в захопленні пообіцяв танцівниці виконати її будь-яке бажання – навіть подарувати півцарства. Соломія, порадившись з матір’ю, попросила в подарунок голoву Іоанна Предтечі на блюді. І як неважко було Іроду, але обіцянку довелося виконати.
За переказами, гoлова пророка продовжувала викривати Ірода і Іродіяду в гріхах і після смeрті. Дружина Ірода, щоб змусити голову мовчати, скoлола язик пророка шпильками і зaкопала в нечистому місці. Але дружина царського урядника Іоанна забрала гoлову і пoховала на Оливній горі, а тiло пророка пoхoвали учні.
ЩО МОЖНА РОБИТИ В ЦЕЙ ДЕНЬ. У зв’язку з тим, що день Усікновення глави пророка Іоанна Предтечі має досить сумну історію, у наших предків сформувався цілий ряд заборон.
І найголовніше з них – брати в руки що-небудь гостре. Ні різати, ні пиляти сьогодні не можна. В тому числі, не можна нарізати навіть хліб. Найкраще його ламати на шматочки.
Не можна їсти в цей день помідори, кавуни та інші круглі продукти з червоним забарвленням. Вважається, що вони є символом свята.
Подавати до столу щось на блюді теж не можна.
У цей день не можна їсти ні молочні продукти, ні м’ясо, ні рибу. Тобто, в цей день дотримуються суворого пісту. І якщо вам вдасться обмежити себе в їжі, то пробачиться багато гріхів.
Не можна ні співати, ні тим більше танцювати. Вважається, що це смeртний гріх, який зробила свого часу Соломія.
І найголовніше – в цей день не можна їсти борщ! Так-так, наші предки в це свято обходилися і без традиційної страви, і без святкових ласощів. На столі зазвичай була картопля, відварена в мундирі, і хліб.
ЩО ТРЕБА ЗРОБИТИ У ЦЕЙ ДЕНЬ. Обов’язково піти в храм. Помолитися, поставити свічку, випросити прощення за свої гріхи.
Також в цей день можна загадати будь-яке бажання. Звичайно, благочестиве. Наші предки вірили, що Іоанн Предтеча обов’язково допоможе в його здійсненні. Тому зазвичай в цей день молилися про дітей, про сімейне благополуччя й … про ворогів.
Джерело: KOLOBOK.UA
Рецепт торта «Спартак» Торт «Спартак» – це вишуканий десерт із ніжними шоколадними коржами, кремовою начинкою…
Полтавська кутя: рецепт, який здивує на Святвечір Полтавська кутя вирізняється своїм рідким консистенцією, адже її…
Що робити, якщо під час прання вимкнули світло Раптове вимкнення електроенергії може застати зненацька, особливо…
Традиція виготовлення дідуха на Новий рік Дідух – це давній символ зими, родючості та достатку,…
У сучасному світі пральна машина є незамінним помічником у кожному домі. Вона ефективно видаляє бруд…
Грибна мачанка до Святвечора – це традиційна страва, яка чудово доповнить голубці, вареники чи картоплю.…