23 вересня вшановується пам’ять святителів Павла і Петра – єпископів Нікейських. Згідно з переказами, жили вони в IX столітті під час правління царя Льва Ісаверяніна. Святий Петро завжди боровся з язичниками, через що загинув мученицькою смертю. Відомо, що Петро вів листування зі святим Федором. Що стосується Павла, то він проповідував на території Нікеї, і про його життя не збереглося жодних відомостей. Джерело
Зазвичай саме 23 вересня на Петра Павла горобинники прийнято було зривати горобину і вішати грона над дахами будинків. Слов’яни вірили, що це допоможе їм захиститися від злих сил, позбавити не тільки себе, але і домашніх тварин від хвороб. Однак 23 вересня не можна було зривати всю горобину з дерев – залишали також ягоди і для птахів. З горобини готували дуже смачний квас. Говорили, що саме до 23 вересня горобина стає найсмачнішою, а тому вирушали на її збори. Це й не дивно, оскільки нічні заморозки якраз і сприяли тому, щоб горобина набувала так званий “зацукрований” смак. З горобини готували спеціальні лікувальні настої, оскільки знали, що ця ягода володіє протизапальними властивостями.
Існував цікавий спосіб боротьби з безсонням: брали гілку горобину і окреслювали нею навколо себе коло. Оскільки здавна горобина вважалася засобом, який допомагає виганяти злих духів, то також розвішували її грона не тільки над будинками, але також біля городів і полів. Для приготування наливок і настоїв ягоди ретельно перебирали, засипали в бутлі, заливали горілкою і відправляли в темне місце на 2-3 місяці. Після цього належало струшувати кожні 3-4 дні.
На честь осіннього рівнодення влаштовували свято, гуляння, у селах накривали столи, головною стравою на яких були пироги з найрізноманітнішими осінніми начинками — капустою, брусницею, грибами.
Прикмети 23 вересня:
На Русі два Петра-Павла — великий та малий, річний та осінній.
Багато горобини 23 вересня – восени буде багато дощів.
Мало горобини 23 вересня – чекай суху осінь.
Якщо людина народилася 23 вересня, то його талісманом є сапфір.
, і відразу настане значне полегшення.
Багато жінок до 35 років залишаються самі. Чому так відбувається? Відповідь може тебе здивувати. Читай…
Як швидко та правильно зварити буряк: корисні хитрощі Зазвичай варіння буряка займає близько 2 годин,…
Посів розсади у грудні: як підготуватися до раннього вирощування Уже в грудні можна починати вирощувати…
Швидкі способи заточити ніж без спеціального обладнання Не завжди вдома чи під час подорожі є…
Як швидко та ефективно очистити деко після запікання Залишки їжі та жиру на деко можуть…
Рідкий чи сухий пральний порошок: що обрати? Кожна господиня має свої вподобання у виборі засобу…