Чому за народною традицією сьогодні потрібно обов’язково щось посадити?
29 квітня в православ’ї шанують трьох християнських святих мучениць — Ірину та її сестер Агапію і Хіонію. У народному календарі дата отримала назву день Ірини-розсадниця, інформує Ukr.Media.
Хто такі святі Ірина, Агапія і Хіонія?
Сестри жили в IV столітті, родом були з впливової багатої родини, і сповідували християнство. Коли вони осиротіли, то пішли з міста і оселилися на високій горі, де проводили час у молитвах.
Одного разу їх притулок виявили імператорські солдати і силою привели дівчат до правителя. За те, що сестри відмовилися відректися від християнської віри, імператор наказав Агапію з Хіонією спалити на багатті, а Ірину відправити в блудилище в оголеному вигляді.
Але вона молилася Господу, і жодна людина не доторкнулася до її тіла. Тоді розлючений правитель віддав указ пронизати дівчину стрілами. Тіла трьох сестер знайшла і поховала Анастасія Узорішительниця.
Обряди й традиції цього дня
Якщо день Ірини Розсадниці не збігся з неділею, він хороший для ворожінь і для проведення обрядів на розлучення чоловіка з коханкою.
Благодатна прикмета — веселка 29 квітня. Вона віщує, що найближчий місяць буде вдалий. А якщо у когось вийде під веселкою пройти, то треба в цей момент загадати бажання, воно неодмінно збудеться.
Сьогодні сприятливий день для сільськогосподарських робіт
Традиційно в день Ірини Розсадниці прийнято висаджувати насіння капусти. У північних областях, де ще холодна весна, посадку проводять в спеціальні дерев’яні ящики на розсаду. У південних теплих регіонах насіння висаджують відразу у відкритий грунт.
На Русі це був головний овоч, недарма в народі капусту прозвали «городньою королевою», вона не тільки весь рік годувала, але і зцілювала. Її тушкували, квасили, солили, варили з неї щі, готували салати.
Тому так важливо було при посадці провести спеціальні обряди для майбутнього хорошого врожаю.
1. Перед тим, як висаджувати капустяне насіння, треба кілька разів перекинути його з однієї долоні в іншу, а потім сказати: «Будь не червоною, а смачною; не порожньою, а тугою; не голенастою, а пузастою».
2. Жінки не бралися за посадку, поки не перев’яжуть туго голову хусткою, вважається, що тоді качани зав’яжуться хороші, щільні.
3. Перший посаджений паросток накривають чугунком, поверх нього великим глиняним або керамічним горщиком. Все це покривають білою скатертиною або тканиною і кладуть зверху камінець, взятий біля воріт церкви. Після цього читають замовні слова: «Як горщик великий, скатертина біла, а камінь твердий, такими і качани капусти вродять».
4. Щоб вберегти майбутній капустяний урожай від шкідників в грядки встромляють кілька гілочок кропиви або беруть земляного черв’яка, розрізають його навпіл і закопують в землю.
5. Якщо раптом з ранку в родині виникав конфлікт, намагалися вирішити його мирно, тому що до посадкових робіт слід приступати тільки зі спокійною душею і чистими помислами. Інакше все, що посадите, не прийметься.
Але якщо день Ірини Розсадниці випадав на четвер, посадку капусти відкладали на завтра, інакше овоч буде з’їдений черв’яками або побитий заморозками. Так що запам’ятайте — по четвергах капусту не садять, ще один несприятливий день — «сухий вівторок» (на Страсному Тижні перед Великоднем).
Також 29 квітня треба побілити у садах стовбури плодових дерев.
Народні прикмети 29 квітня
Якщо в день Ірини Розсадниці вдень грім гуркотить, можна чекати багатого врожаю капусти. А нічний гуркіт грому віщує рік неврожайний.
Посушливе літо віщує велика кількість жуків-хрущів.
Багато жінок до 35 років залишаються самі. Чому так відбувається? Відповідь може тебе здивувати. Читай…
Як швидко та правильно зварити буряк: корисні хитрощі Зазвичай варіння буряка займає близько 2 годин,…
Посів розсади у грудні: як підготуватися до раннього вирощування Уже в грудні можна починати вирощувати…
Швидкі способи заточити ніж без спеціального обладнання Не завжди вдома чи під час подорожі є…
Як швидко та ефективно очистити деко після запікання Залишки їжі та жиру на деко можуть…
Рідкий чи сухий пральний порошок: що обрати? Кожна господиня має свої вподобання у виборі засобу…