19 лютого, православний світ відзначає день Архипа та Филимона. Архип був учнем апостола Павла та служив єпископом в місті Колоси. В тому ж місті проживав Филимон разом з дружиною. Вони були праведними християнами та перетворили своє житло на молитовний будинок, куди приходили інші християни. За покликом апостолів, Филимон почав проповідувати Євангеліє по сусідніх селах. Його дружина всі дні та ночі проводила в церкві власного будинку. До неї приходили віряни, яким вона надавала прихисток, їжу та лікування. Одного разу в будинок прийшли язичники. Серед вірян, що були там в той час, знаходився Архип. Ідолопоклонники побили всіх, а Архипа, Филимона та його дружину катували до самої смерті.
Традиції в цей день.
Якщо захворіти в цей день – швидко одужати не вийде, бо хвороба буде важкою та може призвести до смерті. Щоб перевірити це, потрібно покласти хворому під пахви скибки хліба. Якщо вони до ранку засохли – хворий не вилікується та помре.
В ніч на свято сняться віщі сни. Їх варто запам’ятати та спробувати зрозуміти, що вони означають.
За традицією, сьогодні потрібно робити багато добрих справ, щоб залучити щастя. В цей день не можна грати весілля, краще запланувати його на іншу дату.
Господині на свято весь день проводять на кухні та готують багато різних страв, щоб залучити достаток на весь рік. Наші пращури приймали кожного гостя, навіть жебраків, бідняків та сиріт. За повір’ям, все добро повернеться сторицею.
Також, на день Архипа печуть коровай. Щойно його дістають з печі, одразу кладуть на білий чистий рушник та тричі піднімають високо на витягнутих руках, щоб дотягнутися до Всевишнього. Короваєм пригощають всіх рідних та близьких, друзів й знайомих. Всі домочадці, також, повинні отримати по шматочку. Щоб родина жила в достатку, коровай слід з’їсти повністю, а крихти віддати пташкам, змішавши їх з сіллю.
Не можна викидати хліб – до великих втрат. Порізати палець до крові під час нарізання хліба – до приїзду кровного родича. Не метіть в будинку, коли печеться хліб. Прикусити язика, коли їсте хліб – до пліток. Не ріжте новий буханець хліба під час вечері – до злиднів. Незаміжні жінки клали під щойно спечений коровай каблучку та просили прислати нареченого.
Народні прикмети в цей день.
Сонячна погода, чекайте врожайного року.
Голосно кричать ворони – до заметілі, а ходять по снігу – потепління.
Як легко очистити конфорки на газовій плиті Газові конфорки швидко забруднюються жиром і нагаром, але…
Голуби на підвіконні: народні прикмети та їх значення Голуби є частиною міського життя і майже…
Орхідеї — прекрасні, але досить вибагливі квіти, які потребують ретельного догляду. Одним із ключових аспектів…
Домашні пиріжки з яблуками: рецепт тепла і затишку Важко знайти когось, хто не згадував би…
До нас дійшло багато народних прикмет, пов’язаних із побутовими речами, зокрема зі столовим приладдям. Наприклад,…
Сансевієрія: як правильно пересадити "тещин язик" для здорового росту Сансевієрія, відома як "тещин язик", вважається…