Categories: Цікаве

9 квітня – «Матрона Настовиця» Що треба просити у Матрони кожній жінці.

В цей день жінки просили у Матрони підтримки і допомоги у клопотах по господарству, яким повністю присвячували цей день.

Народне свято «Матрона Настовиця» відзначається 9 квітня (за старим стилем – 27 березня).

В церковному календарі це день вшанування пам’яті мучениці Матрони Солунской (Фессалоникійської).

Інші назви свята: «Матрона», «Полурепица», «Настовиця», «Пестовиці».

Настовницейю день прозвали за насту – тверду кірку на снігу, що часто з’являється після відлиги. Так само величали чайки, які повертаються у цей період з теплих країн. Матрона Солунська жила в Салоніках в 3-4 століттях і була рабинею юдейки Павтили. Господиня примушувала її до відступництва від християнства, але Матрона не бажала відмовлятися від віри і в таємниці ходила до церкви. Коли одного разу Павтила дізналася про це, вона наказала бити Матрону палицями, а після цього залишила помирати в одній з комірок в будинку. Після тіло святої мучениці за розпорядженням господині скинули з міської стіни.

Недарма кажуть: «У квітні — по коліно зима, а по плечі літо». Сонце з кожним днем набирає чинності і опівдні припікає так, що шапка не потрібна. Але ближче до вечора помітно холодає, а ночами повзуть по землі морозці, взимку забуті. Розгулятися як слід, закрутитися в сніжному вихорі у них вже сил бракує, їм би господиню наздогнати. Ось і тягнуться за морозцами крижані сліди, які в народі настом або настовицей називають.

У цей час наші предки переживали паводки і зустрічали птахів із вирію. Тому деякі прикмети були пов’язані з водою і пернатими.

Люди примічали, що до Мотрони річки здуваються і піднімаються. В цю пору говорили: «Щука лід хвостом розбиває»; «Весняний льодок, що чужий поріг – ненадійний»; «Чибіс прилетів, воду на хвості приніс».

За чибисам, до речі, робили висновки про майбутню погоду: якщо птах кричить звечора — буде ясно; якщо летить низько — довго простоять сухі дні.

9 квітня господині в востаннє виходили відбілювати тканину, викладаючи їх на сніговий наст. Всі жінки (а особливо ткалі) просили благословення на працю у святої Мотрони. Не випадково вона вважалася покровителькою господинь.

В цей день жінки просили у неї підтримки і допомоги у клопотах по господарству, яким повністю присвячували цей день. У Мотрони просили також врожаю ріпи — одного з найголовніших блюд в селянській кухні. Було безліч страв з ріпи: її фарширували, варили, парили, робили з неї пюре та запіканки.



Ріпа відома своїми дезинфікуючими, сечогіними та антизапальними властивостями. Її застосовують при авітамінозі, хворобах шлунка і кишечника, каменях у нирках і ревматизмі.

Recent Posts

Моя сусідка все життя садила помідори не так. А потім випадково зробила одну річ — і тепер збирає відра врожаю!

Моя сусідка все життя садила помідори не так. А потім випадково зробила одну річ —…

10 години ago

Ягоди малини виростуть великими і солодкими: ось що потрібно зробити з кущем у травні

Як доглядати за малиною навесні, щоб зібрати великий урожай Малина — лісова ягода, яка полюбляє…

16 години ago

Перше підживлення червоного буряка: яке саме добриво потрібно внести, щоб був великий та солодкий

Як виростити солодкий буряк: перевірена схема поливу Червоний буряк може бути справжнім природним десертом —…

16 години ago

Маринад для курки, який зробить м’ясо ніжним та соковитим. Забирайте рецепт

Для правильного приготування м'яса курки, її потрібно замаринувати. Тому, пропонуємо скористатися рецептом найвдалішого маринаду для…

2 дні ago

Натуральне добриво для полуниці, яке порадує щедрим врожаєм солодких ягід

Натуральне підживлення для полуниці: як приготувати гній з кропиви Домашні натуральні добрива — це безпечний…

2 дні ago

Качани зав’яжуться вже зовсім скоро: ось чим підживити капусту

Як підживити капусту, щоб качани були великі й хрусткі Капуста — популярна культура на городі,…

2 дні ago