Вона зараз лежить у своєму ліжечку, спить – маленька, безпорадна, зворушлива така. У неї зморщене личко і щільно зімкнуті припухлі повіки з ріденькими віями. Іноді вона здригається уві сні і прицмокує губами. Напевно, сниться що-небудь. Цікаво, що вона бачить уві сні? Що там відбувається, в її голові? Шкода, що вона не може розповісти.
Ковдра сповзла набік, висунулося назовні коліно – треба б поправити, щоб не замерзла. Але я не встигаю – заворушилася, прокинулася! Я поспішаю до неї. Вона відкриває очі і намагається їх сфокусувати на предметі, тобто на мені. Очі такі прозорі, блакитні, відчужені, немов вона все ще не до кінця в цьому світі. Але ось зібралася, зачепилася поглядом, побачила мене, посміхнулася беззубим ротом. Боже, яка ніжність! Випростала з-під ковдри руку, вхопила мене за палець. Говорити не може, зате посміхається! Впізнала мене, впізнала…
– Доброго ранку, моя хороша. Добрий ранок.
Так, насамперед треба поміняти памперс. Я відкидаю ковдру і вправно роблю все, що належить: підстелити, зняти, викинути, помити, протерти, обробити дитячою присипкою, надіти новий памперс.
– А от увечері Татко наш повернеться, у ванну тебе віднесе, купатися будемо! – кажу їй. Вона не розуміє, але посміхається. – Давай причешемося, чи що?
Знімаю з неї косинку, гладжу по голівці, з дуже рідким волоссячком. Голівка гладенька, тепла така … Беру м’яку щіточку і обережно розчісую, хоча що тут чесати? Швидше, це масаж. Але їй подобається, вона любить цей ритуал «розчісування».
Потім я протираю її обличчя і долоньки вологою серветкою. Серветка пахне ромашками, і вона тепер теж виділяє аромат літнього поля. Шкіра у неї часто сохне і лущиться, тому я купую «Джонсонз бебі» і роблю їй масляний масаж, вранці і ввечері. Шкіра відразу радіє, розправляється і починає блищати.
– Ось, інша справа! – повідомляю я, закриваючи пляшечку. – А зараз їсти будемо. Хочеш їсти?
Вона ніяк не реагує, та я і не чекаю відповіді. Йду на кухню, вівсяна кашка вже зварена, я додаю протерте яблуко, накладаю в чашку і несу її в кімнату.
– Давай пов’яжемо слюнявчик, і я тебе погодую, — пропоную я.
Вона виривається, крутить головою, сердито гукає-не любить слюнявчик чомусь.
– Тихо! Не вередуй! Це для гігієни! – строго кажу я. – Є таке слово-треба!
Вона упокорюється і дає пов’язати слюнявчик. Я беру ложку і починаю її годувати. Цей захід вимагає терпіння: їсть вона повільно, набирає в рот – і надовго завмирає, а іноді забувається і відкриває рот, так і не заковтнувши, і тоді кашка виливається на слюнявчик. Я підбираю її серветкою, щоб не розмазувалася далі. Сьогодні у неї хороший апетит, кашка з’їдена вся. А то, буває, доводиться вмовляти: «За маму, за тата, за сіру собачку…».
– Молодець, розумничка, – хвалю її я. – А тепер-морсик. Ти ж любиш морсик?
Я спритно пхаю їй в рота трубочку – є така спеціальна кружка з кришкою і трубочкою, дуже зручно. Вона смокче, мружиться від задоволення. Морсик я варила сама, він з журавлинний і дуже смачний. Я дивлюся, як вона захоплено п’є, і мені добре. Вмилися, поїли, попили – все відмінно, день почався. Сьогодні вона – рідкісний випадок! – спокійно спала всю ніч, мені жодного разу не довелося вставати до неї. Подарунок долі, можна сказати.
– Я займуся справами, а ти полежиш спокійно, гаразд? – прошу я.
Години дві я роблю звичні дії – завантажила білизну в пральну машину, зібралося трохи, поставила варитися супчик для всього благородного сімейства. Пару разів заглянула в кімнату – лежить, витріщається в стелю, бульбашки пускає. Маленька моя…
Телефон задзвонив. Дзвонить моя сестрчка.
– Ну, як там наше диво?
– Дивакує, — відповідаю. – Поспала добре, поїла, що ще людині для щастя треба?
– А я їй чепчик пошила, — каже. – Хороший такий чепчик, фланелевий. З рюшечками. Щоб голова не мерзла. Приїду, привезу.
– Давай, приїжджай. Ми гостям завжди раді. Ну, до зустрічі.
Тут же ще дзвінок – чоловік мій Михайло, запитує, що з продуктів купити. Видала інструкції, повернулася до справ.
Раптом чую – звуки якісь. Кинулася до неї – лежить, плаче.
– Ну що, що таке сталося? – питаю я. – Ну все, все, тихо, я тут, я з тобою.
Вона поступово вщухає, тільки схлипує тихенько.
– Давай я тобі книжку почитаю?
Дістаю книжку, це вірші. Починаю читати – неголосно, виразно. Лежить, притихла … слухає, як ніби все розуміє. Хоча що вона там може розуміти? Витріщається в стелю безглуздим поглядом немовляти. Напевно, їй просто треба, щоб я була поруч, і щоб чути мій голос. Тому я читаю вірші.
Нас двоє, я і вона.
Колись, багато років тому, нас теж було двоє – я і вона. Тільки це я лежала в ліжечку, пускала бульбашки, посміхалася беззубим ротом і хапала її за палець. А вона годувала мене кашкою, поїла морсиком і читала книжки. Я цього не пам’ятаю, але знаю, що так і було, мені розповідали. Тільки от памперсів, «Джонсонз бебі» і пральних машин тоді не було, так що їй було важче. Але вона якось справлялася. Впораюся і я.
Вона повернула голову, дивиться на мене, ворушить губами.
– Що таке? – я відкладаю книжку і йду до неї. – Ти тут як, суха?
Перевіряю памперс – там все нормально, але вона силкується, тужиться, по обличчю пробігають хвилі, губи напружено ворушаться. Напевно, колись я точно так само намагалася неслухняними губами скласти своє перше слово. Вона немов силиться щось сказати, хоча вже давно не розмовляє і нічого не розуміє. Похилий вік, атеросклероз, м’язова атрофія, стареча деменція, впадання в дитинство. Маленьке зморщене личко, неосмислений погляд… немовля.
Я нахиляюся над нею.
– Що, моя дорога, що?
І чую ледь помітний шепіт:
– До-неч-ка…
Ну ось, а я “деменція”, “деменція” … Тепер моя черга плакати.
– Матуся…
Автор: Ельфіка
Багато жінок до 35 років залишаються самі. Чому так відбувається? Відповідь може тебе здивувати. Читай…
Як швидко та правильно зварити буряк: корисні хитрощі Зазвичай варіння буряка займає близько 2 годин,…
Посів розсади у грудні: як підготуватися до раннього вирощування Уже в грудні можна починати вирощувати…
Швидкі способи заточити ніж без спеціального обладнання Не завжди вдома чи під час подорожі є…
Як швидко та ефективно очистити деко після запікання Залишки їжі та жиру на деко можуть…
Рідкий чи сухий пральний порошок: що обрати? Кожна господиня має свої вподобання у виборі засобу…