Для отримання хорошого врожаю великого озимого часнику потрібно виконати ряд умов при його посадці.
Озимий часник відрізняється від ярого більш великою голівкою, сформованою парною кількістю зубчиків (їх може бути 4, 6 або більше), в середині якої розташоване стебло. Для осінньої посадки слід вибрати зубчики часнику, викопаного влітку цього року. Посадковий матеріал повинен пройти калібрування, необхідно відбракувати підгнилі, почорнілі і пожовклі зубчики. Після цього зубчики добре просушуються, інформує Ukr.Media.
Озимий часник висаджують за 1-1,5 тижні до початку заморозків, приблизно в кінці вересня або в першій декаді жовтня, це залежить від регіону. Потрібно враховувати, що оптимальна температура ґрунту повинна становити +10 °C. Рання посадка може призвести до проростання часнику і його загибелі від морозів. Якщо овоч посадити занадто пізно, він не встигне вкоренитися.
Посівний матеріал з метою знезараження необхідно обробити безпосередньо перед посадкою. Спочатку зубчики витримують у сольовому розчині (3 ст. л. солі на 5 л води) протягом двох хвилин, а потім поміщають на одну хвилину в розчин сірчанокислої міді (1 ч. л. на 10 л води).
Для посадки часнику підійде місце, добре освітлюване сонячними променями. Оптимальним варіантом для нього стануть легкі суглинисті і супіщані ґрунти. На ділянці з допомогою сапи роблять борозенки глибиною 10 см, грядки зволожують і поміщають в них зубчики часнику на глибину 4 см. Відстань між рядами повинна становити близько 25 см. Потім борозенки прикривають ґрунтом. У північних регіонах при настанні перших мінусових температур треба засипати ділянку з часником шаром (від 2 до 10 см) деревної тирси або торфу.
Для посадки часнику не підходить ділянка, де до цього росла картопля, а також цибуля, часник, буряк, морква, редька, баклажани, редис і томати. Добрими попередниками часнику вважаються: кабачки, огірки, злакові (крім вівса і ячменю), боби, капуста, кріп, петрушка, селера.
До кращих сортів крупноплідного озимого часнику відносяться: Титан, Касабланка, Олексіївський, Любаша, Софіївський.
Рецепт торта «Спартак» Торт «Спартак» – це вишуканий десерт із ніжними шоколадними коржами, кремовою начинкою…
Полтавська кутя: рецепт, який здивує на Святвечір Полтавська кутя вирізняється своїм рідким консистенцією, адже її…
Що робити, якщо під час прання вимкнули світло Раптове вимкнення електроенергії може застати зненацька, особливо…
Традиція виготовлення дідуха на Новий рік Дідух – це давній символ зими, родючості та достатку,…
У сучасному світі пральна машина є незамінним помічником у кожному домі. Вона ефективно видаляє бруд…
Грибна мачанка до Святвечора – це традиційна страва, яка чудово доповнить голубці, вареники чи картоплю.…