Томати, мабуть, найпопулярніші овочі на наших городах.
Дачники вирощують їх давно і в цілому агротехніку знають: як поливати, чим підживити, як формувати. Але не завжди дотримуються її точно. А між тим норми, строки і правильний догляд за помідорами у відкритому ґрунті часто відіграють важливу роль.
Полив помідорів
Здавалося б, які тут можуть бути проблеми? Береш шланг… і відразу помилка: такий полив томатам не подобається. Є 4 правила, яких потрібно дотримуватися обов’язково, інформує Ukr.Media.
Чим поливати
Дощовою водою. Вона м’яка, в ній краще розчиняються поживні речовини, і рослинам простіше отримати їх з ґрунту. А водопровідна, а вже тим більше кринична — жорстка. Якщо поливати нею, томатам важче буде добути собі прожиток. Так що не полінуєтеся — поставте на ділянці бочку.
Коли поливати
Коли немає спеки. Вранці (до 9.00) або ввечері (з 17.00 до 20.00). Вдень, в жарку погоду, поливати не можна: велика різниця в температурі повітря і води здатна викликати у рослин фізіологічний шок. Виникає парадокс: ви поливаєте, а томати в’януть у вас на очах.
Як поливати
Строго під корінь! Вода на листках підвищує ризик розвитку фітофтори. Вона, звичайно, в будь-якому випадку з’явиться, але на мокрому листі швидше.
Як часто поливати
Якщо поливати часто і потроху, у рослин розвинеться поверхнева коренева система і вони будуть постійно страждати від нестачі вологи, тому що верхній шар ґрунту просихає швидше всього.
Тому поливати треба рідко, але як слід. У кілька прийомів. Давайте воді вбратися і повертайтеся на одне і те ж місце знову — так волога буде проникати вглиб, а не розливатися поверху.
До моменту плодоношення томати поливають 1 раз на тиждень по 5 л на рослину.
А далі полив залежить від сорту.
Низькорослі томати поливають до того моменту, як почнуть червоніти перші плоди. Норма така ж — раз на тиждень 5 л на кущ. Потім полив припиняють. Якщо продовжувати поїти рослини, помідори розтріскаються.
Урожай у низькорослих томатів дозріває дружно, тому не бійтеся, що рослини загинуть без поливу, — плоди встигнуть дозріти.
Високорослі сорти мають на одній рослині одночасно і квіти, і зав’язі, і вже дозріваючі плоди, тому поливати їх треба, навіть коли зріє урожай. Але кількість води потрібно зменшити — до 3 л на рослину.
Хитрість
Після поливу замульчуйте грядки — сіном, соломою або перепрілою тирсою (свіжу використовувати не можна, вона забирає у рослин азот) шаром 4 — 5 см. Цей простий прийом дозволить довше утримувати вологу в ґрунті. До того ж світла мульча відбиває світло, і томатам дістається більше сонця — вони його отримують не тільки зверху, але і знизу. А ще мульча захищає ґрунт від перегріву. У результаті плоди дозрівають на тиждень раніше, а врожай зростає на 25 — 30%.
Підживлення помідорів
Зараз, влітку, для догляду за помідорами у відкритому ґрунті потрібно всього два основних підживлення.
Перше
Коли плоди активно набирають масу: по одному сірниковому коробку аміачної селітри і сірчанокислого калію на 10 л води. Витрати — 3 л на кущ.
Друге
Через 20 — 30 днів після першого: ті ж добрива в тих же дозах.
Хитрість
Підвищити якість і смак плодів допоможе настій попелу: 2 склянки заливають 10 л теплої води і витримують 5 годин. А потім поливають їм рослини під корінь. І так все літо, через кожні 10 — 12 днів.
Формування помідорів
Томати дуже сильно розростаються, дають масу бічних пагонів. Але чим більше зелені, тим менше урожай. Тому рослини треба формувати. Способів багато, вони залежать від сорту і від того, де ростуть помідори в теплиці або відкритому ґрунті. Але можна не морочитися, вивчаючи різні варіанти, є один універсальний: формуйте томати в одне стебло з 6 квітковими китицями — не помилитеся.
Як видаляти пасинки
Робити це треба постійно, не даючи їм вирости довше 5 см. Чим більше пагони, тим вони товщі, а отже, і рана після обрізки буде більше. А це ворота для інфекції.
Не можна видаляти пасинки повністю — слідом же з цієї пазухи полізуть нові. Бічні пагони треба саме зрізати. Так, щоб залишався пеньок 1 см.
Треба обривати нижнє листя
Деякі дачники вважають, що це зайва праця, а користі від нього немає. Але це не так. Користі немає від нижніх листків: світло вони не вловлюють, тому що їх затінює верхня частина куща. Але вони активно випаровує вологу. До того ж під час дощів на них потрапляє земля, в якій мешкають спори фітофтори. Саме з нижніх листків починається хвороба.
Обривати листя треба, коли плоди починають біліти. Роблять це поступово — спочатку 1 — 2 листи, через кілька днів ще пару і так далі, поки не будуть видалені всі листочки нижче першої плодової кисті. Чому не можна обірвати їх всі відразу? Тому що виникає різкий дисбаланс: коріння продовжують добувати воду в тих самих кількостях, що й раніше, а листів, які можуть її випаровувати, стало менше. В результаті вода спрямовується на плоди, і вони тріскаються.
Підгортання помідорів
Ми звикли підгортати картоплю, але томатам цей прийом теж потрібен — так вони утворюють додаткові корені. А чим більше коренів, тим простіше рослині себе прогодувати. А отже, і врожай буде вище.
За літо проводять два підгортання.
Перше
Коли у самої землі на стеблах з’явилися зачатки коренів.
Друге
Коли стебло знизу трохи посиніло.
У сучасному світі пральна машина є незамінним помічником у кожному домі. Вона ефективно видаляє бруд…
Грибна мачанка до Святвечора – це традиційна страва, яка чудово доповнить голубці, вареники чи картоплю.…
Як легко очистити духовку: поради та прості методи Регулярне використання духовки потребує частого очищення, адже…
Узвар із сухофруктів: простий рецепт ароматного та корисного напою Узвар — це традиційний напій, який…
На передодні Нового року всі із захопленням прикрашають ялинку різноманітними іграшками, гірляндами та іншими декоративними…
Хочеш, щоб твоя орхідея цвіла пишно і довго? Ми підготували для тебе натуральне добриво, яке…