У цій статті ми розповімо, які хвороби буряків при зберіганні вважаються найбільш небезпечними, інформує Ukr.Media.
Буряк — корисний і улюблений багатьма коренеплід. Його завезли у наші краї ще в часи Київської Русі, і він не тільки добре прижився, але і став вважатися споконвічно українським овочем. Щоб всю зиму готувати борщі, вінегрети та інші апетитні страви, потрібно знати, як захистити буряк від хвороб, що виникають при зберіганні.
Великий урожай зберігають у льоху чи підвалі, невелику кількість буряків можна зберігати на заскленому балконі в поліпропіленових мішках або в холодильнику (коренеплоди потрібно обернути харчовою плівкою).
Ось найпоширеніші захворювання буряків, про які потрібно знати.
Кагатна гниль
Збудниками кагатної гнилі можуть бути гриби і бактерії, що вражають буряк ще на полі. У підвалі захворювання прогресує, знищуючи коренеплоди один за іншим. На них з’являється цвіль різних кольорів (червоного, білого і ін.), а також мокра або суха гниль, залежно від збудника. Вживати в їжу гниючі коренеплоди чи пускати їх на корм тваринам не можна.
Як боротися з кагатною гниллю?
Сіра гниль
Поширене грибкове захворювання, яке не щадить буряк. Виникає воно під час зберігання, якщо в льосі або підвалі занадто тепло і волого. Спочатку на коренеплодах з’являється борошнистий наліт сірого кольору, потім вони починають підгнивати. Такий буряк вживати в їжу не можна.
Як боротися з сірою гниллю?
Біла гнилизна
Біла гниль — також досить поширене грибкове захворювання. Уражена тканина коренеплоду розм’якшується, стає мокрою. На буряках з’являється біла “ватяна” грибниця, на якій потім формуються склероції чорного кольору. Овоч гниє і гине. Бурхливий розвиток хвороби відбувається при порушенні умов зберігання: при високій температурі і вологості повітря.
Як боротися з білою гниллю?
Фомоз
Фомоз (серцеподібна гниль, зональна плямистість, суха гниль) дуже “любить” капусту, моркву, картоплю і особливо буряк. Вона вражає верхню частину рослини ще в період росту і формування, потім перекидається і на коренеплід. При фомозі на стеблах і листках з’являються світло-бурі плями з чорними вкрапленнями, або пікнідами. Коли коренеплід “переїжджає” з грядки в льох, розвиток хвороби триває: всередині буряків утворюється чорна тканина. Можуть також виникнути порожнини, вистелені білим пухнастим” нальотом.
Як боротися з фомозом?
Перед закладкою коренеплодів в льох обріжте з них бадилля, залишивши невеликий черешок. Обов’язково провітріть буряки протягом 7 днів під навісом або в приміщенні. Після закладання на зберігання можна присипати їх торфом або тирсою.
Тепер ви знаєте, як боротися з найпоширенішими захворюваннями буряків і створити оптимальні умови для їх зберігання. А це означає, що всю зиму смачний і корисний буряк буде в меню вашої родини.
Як очистити пательню за допомогою господарського мила Господарське мило може стати вашим помічником у боротьбі…
Як використати бананову шкірку: 5 корисних ідей Бананова шкірка – це не просто відходи, а…
Як врятувати холодець, якщо він не застигає Холодець – традиційна страва зимових свят, але іноді…
Рецепт торта «Спартак» Торт «Спартак» – це вишуканий десерт із ніжними шоколадними коржами, кремовою начинкою…
Полтавська кутя: рецепт, який здивує на Святвечір Полтавська кутя вирізняється своїм рідким консистенцією, адже її…
Що робити, якщо під час прання вимкнули світло Раптове вимкнення електроенергії може застати зненацька, особливо…