Дачники підживлюють перці комплексними добривами. Однак, також, можна приготувати ефективне добриво самостійно та з доступних компонентів.
Перцю необхідні різні поживні речовини, щоб активно рости та розвиватися.
Азот допомагає рослині нарощувати зелену масу, фосфор – підтримувати розвиток коренів та цвітіння, калій – покращити стан рослин та підвищити стійкість до хвороб. Нестача чи надлишок будь-якого з елементів негативно впливає на врожай.
Компост.
Найкраще джерело органічних речовин для підживлення перців. Він насичує ґрунт мікро- та мікроелементами, покращує структуру та водопроникність. Щоб приготувати компост, використовуйте харчові та садові залишки, гній або перепрілу солому. Змішайте разом відходи та додайте невелику кількість ґрунту й покладіть в компостні яму. Регулярно перемішуйте, щоб прискорити процес розкладання. Також, підтримуйте вологість на високому рівні. Компост готується 6-12 місяців.
Настій кропиви.
Кропива містить азот, який стимулює ріст рослин. Зберіть кропиву, подрібніть, покладіть в бочку та залийте водою в пропорції 1:10. Залиште настоюватися протягом 14 днів й полийте рослини.
Попіл.
В попелі багато калію та фосфору. Він нейтралізує кислотність ґрунту. Отримати попіл можна від спалювання деревини чи рослинних решток. Розсипте попіл навколо рослин чи додайте в ґрунт під час посадки. Або приготуйте розчин з 1 склянки попелу та 10 літрів води. Залиште настоюватися протягом 2-3 днів та полийте перці.
Осінній урожай — справжнє багатство для кожної господині, і особливе місце займають міцні, соковиті качани…
Хочете зекономити на опаленні? Дізнайтеся про простий трюк з алюмінієвою фольгою, який допоможе вам зберегти…
Апельсинове добриво для орхідей: простий рецепт для рясного цвітіння Орхідеї — це витончені рослини, які…
30 листопада: день пам’яті святого Андрія Первозванного Щороку 30 листопада християни вшановують пам’ять святого апостола…
Молитви до святого Андрія: сила заступництва 30 листопада віряни святкують день пам’яті святого Андрія Первозванного.…
Правильна обрізка – ключ до гарного врожаю. Виноград обрізають восени, адже це важливо для здоров’я…