Православні всього світу 21 квітня 2019 року відсвяткують Вербну неділю. Свято перехідне і залежить від дати Великодня. Вхід Господній у Єрусалим відзначають у шосту неділю Великого посту, за тиждень до Світлого Великоднього Воскресіння, яке у 2019 році припадає на 28 квітня.
Історія цього двонадесятого свята сягає корінням у 30 рік нашої ери. Згідно з легендою Ісус прибув на віслюкові до Єрусалима. До цього часу він три роки поневірявся, проповідуючи слово Боже. Саме тоді в так звану Пальмову неділю Христа зустрічали оплесками, а дорогу перед ним устеляли одягом і пальмовим гіллям.
Дерево було обране невипадково, адже древні іудеї вважали його священним і вірили, що пальма передає землі магічну силу, а отже, сприяє родючості.
Більшість християн живуть у природних умовах, де не ростуть тропічні дерева. Гілки пальми на пострадянському просторі замінили вербними, в Італії – оливковими, у Франції – розмариновими.
Традиції Вербної неділі
Символ Вербної неділі – гілочки верби приносять додому напередодні ввечері. Вранці в неділю їх необхідно освятити в церкві. Після освячення вербу вважають воістину чарівною, їй приписують безліч позитивних якостей. За традицією вона захищає житло від злих духів, пожеж, а якщо згодувати бруньки верби домашнім улюбленцям, – вони не хворітимуть.
Вербну неділю урочисто не відзначають, адже свято припадає на дні Великого посту, коли заборонені галасливі гуляння. Не можна займатися прибиранням і шиттям. Зате можна пересаджувати кімнатні рослини. Подібні дії допоможуть розбагатіти, були впевнені люди.
У давнину вважали, що у Вербну неділю за обіднім столом має зібратися вся родина. На столі можуть бути злакові страви, пісна випічка, без м’яса, але дозволяється риба й у невеликих кількостях вино. Вся їжа на столі не має бути гарячою.
У цілющі здібності гілок верби вірять досі. Хвору людину треба легенько побити освяченими гілочками по спині, примовляючи слова: “Верба, верба-вербичка, вербичка золотая. А я вербою похльостаю і скажу до слова: Верба, дай, здоров’я!” Зараз в Україні продовжують цю традицію і кажуть: “Не я б’ю, верба б’є”.
Викидати освячені гілочки верби не можна, – можна накликати на родину бідність і хвороби. Гілки весь рік тримають вдома, біля ікон, а потім спалюють чи відносять до річки і пускають за течією. Раніше гілочки верби вкладали в руки небіжчика оскільки вірили, що він воскресне і зустріне в загробному житті Христа.
За повір’ям верба вбирає всю негативну енергію вдома, тому через 12 місяців старі гілки замінюють новими. У деяких країнах торішню вербу відносять на могили померлих родичів.
Прикмети на Вербну неділю
Раніше люди дуже серйозно ставилися до прикмет, особливо в дні великих церковних свят. З Вербною неділею пов’язують такі прикмети:
Дізнайтеся, як приготувати соковиту курку в духовці за допомогою простих кулінарних хитрощів. Соковита курка в…
Слимаки — це часта проблема для дачників, адже вони завдають значної шкоди рослинам, пошкоджуючи листя,…
Багато хто вважає, що килими на стінах вішали лише заради краси, але це не зовсім…
Орхідеї мають різноманітні форми, кольори й аромати, але взимку ці рослини потребують особливого догляду. У…
Вода – невидимий, але незамінний елемент для курей-несучок Для успішного вирощування курей-несучок важливі всі аспекти…
Ніжна печінка на вечерю за 3 хвилини Ця страва стане ідеальним вибором для швидкої та…