Після збору врожаю часнику, потрібно правильно його висушити, щоб він залишався смачним та соковитим протягом всієї зими. При порушенні технології сушіння, під шкіркою почнуть з’являтися бактерії, що призведе до хвороб. Зубчики почнуть гнити або будуть не такими смачними.
За декілька днів до збору врожаю припиніть полив, щоб ґрунт був сухим та розсипчастим. Якщо за день до викопування часнику пройшов дощ, не збирайте врожай.
Після того, як дістали головки, розкладіть їх в один шар на ділянці та залиште сохнути протягом 3-4 годин. Потім перекладіть врожай під навіс та сушіть ще 5-10 днів.
Коли бадилля стане сухим, частково зріжте його, залишивши пеньок довжиною 5-6 см. Складіть часник в ящики та зберігайте в прохолодному місці.
При зберіганні часнику в зав’язках чи косі, бадилля відрізати не потрібно. Воно знадобиться для скріплення. Зв’язки часнику підвісьте над землею в сухому місці.
Хто сказав, що свіжу редиску можна вирощувати лише навесні? Завдяки правильному підходу та кільком простим…
Хочете продовжити термін служби вашої техніки? Дізнайтеся, які помилки при експлуатації найчастіше допускають користувачі. Міфи…
Городники часто стикаються з проблемою кротів, які можуть завдати значної шкоди врожаю. Проте є кілька…
Щоб декабрист радував пишним цвітінням, його необхідно регулярно підживлювати. Найбільш сприятливий час для цього –…
Знаєте секрет пишного цвітіння фіалок? Це простіше, ніж ви думаєте! Розкриємо вам кілька секретів догляду…
Хочете допомогти пернатим друзям пережити зиму? Дізнайтеся, чому розвішування годівниць в листопаді – це важливо!…