1 травня – відзначають день Праці. Історія свята, народні прикмети.

Свято відзначають у 142 країнах і територіях світу.

1 травня українці відзначають День міжнародної солідарності трудящих або День праці, передає Ukr.Media.

У деяких країнах Першотравень відзначається в інший час – до них відносяться, наприклад, США і Японія. Більш ніж у 80 країнах (включаючи Індію) День праці не відзначається.

1 травня 1886 року американські робітники організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією.

У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу, на згадку про виступ робочих Чикаго, ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах. Довгий час Першотравень був символом революції, непримиренної класової боротьби.

У СРСР Першотравень довгі роки був основним державним святом. 1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації. У 1992 році Міжнародний день солідарності трудящих був перейменований в свято Весни і Праці.

Історія свята пов’язана з подіями, які відбулися в Америці в 1886 році. 1 травня робітники Чикаго вийшли на страйк, вимагаючи встановлення 8-годинного робочого дня. При силовий розгін демонстрантів 4 людини загинули.

В пам’ять про ці події в 1889 році на конгессе в Парижі було прийнято рішення оголосити 1 травня Міжнародним днем солідарності трудящих. Для українців 1 травня – офіційний вихідний.

Всесвітній день боротьби з астмою щорічно відзначається у перший вівторок травня, і в 2018 році ця пам’ятна дата випала на 1-е число. Основна мета заходів дня – привернути увагу громадськості до даного захворювання, способів його профілактики та лікування.



Народні свята та прикмети 1 травня

З настанням півночі 1 травня наші предки-слов’яни відзначали Живин день. Це свято весни і богині животворящих природних сил (Живі).

В ніч на 1 травня розводили багаття, їм приписували очисну силу від псування і пристріту. Вважалося, що той “хто стрибає через багаття високо, у того смерть далеко”.

Ще один народний свято 1 травня – Кузьма Огородник (на честь преподобного Косми Халкідонського) або Зозулин день.

Традиції цього дня: вимочування насіння в річковій воді для гарного врожаю, прополювання городу, а також посадка моркви і буряків. На Кузьму Городника вже починає кувати зозуля. З піснею цієї пташки пов’язані такі прикмети: зозуля закувала на Кузьму – пора сіяти льон; зозуля літає по двору – до пожежі; пташка сидить на сухому дереві і кує – до заморозків.

1 травня – відзначають день Праці. Історія свята, народні прикмети.