11 червня — святої Феодосії. Що не можна робити цього дня

В цей день Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті святої преподобномучениці Феодосії, діви.
Про святу Феодосію Тирську Євсевій, Кесарії Филипової (що на Святій Землі) єпископ, очевидний свідок, написав так: «Продовжилося до п’яти літ на нас від нечестивих ідолопоклонників гоніння. Місяця ксандика на другий день, який є у четвертий день нон квітневих, на саме Воскресення Господнього свято, у граді нашому [Кесарії Филиповій] дівчина вірна і чесна, родом з Тира, не більше вісімнадцяти літ, підійшла до ув’язнених за Христа, які сиділи в преторі й сміливо про Царство Боже говорили. їх же привітавши, просила, щоб згадали її перед Господом, коли, закінчивши свій страдницький подвиг, стануть перед Ним. Бачили ж воїни дівчину, яка до в’язнів Христових припадала.

Схопили її, наче велике зло вчинила, і до ігемона Урвана на допит привели. Ігемон же, люті сильної і звірячої дикости сповнений, лютими муками замучив її, ребра і груди кігтями залізними обдер аж до костей. Ще вона дихала і світлим лицем терпіла — у безодні морській втопити звелів». Доти Євсезій, який очима на те дивився. У римському оповіданні додано, що цю святу мученицю Христову Теодосію після її потоплення в морі ангели з глибин живою вивели на сушу, і ходила, носячи руками своїми камінь, який прив’язаний був їй до шиї. її знову взяли і на суд привели. Віддав кат її на поїдання звірам — і не пошкодили вони її. Після того звелів потяти її мечем, і коли відтяли їй голову, видно було голубку, яка з уст її вилетіла, блищала понад золото і до неба сходила. Коли ж надійшла ніч, явилася свята мучениця батькам своїм посеред лику святих дів, одягнена в одяг, від снігу біліший. І казала: «Ось яка велика слава і благодать Христа мого, якої мене позбавити хотіли». Батьки ж, які бачили в ній бажання до мученицького подвигу, боронили їй того. Сховалася тому від них свята, пішла до в’язнів Христових, як уже сказано, і взято було її на муки, й увінчана була від Подвигоположника свого Христа Ісуса, Господа нашого.



Традиції та обряди на Феодосію

Феодосію Колосяницю за невдачі порівнюють з усіма понеділками в році, разом узятими.

В це народне свято люди починають підгодовувати домашніх тварин печеними коржами з начинкою (сочнями) і бубликами з хліба. Згідно з народним повір’ям, такі частування підвищують плодючість біля худоби.

В цей день не можна стрибати і скакати, щоб не потривожити землю. Інакше може трапитися біда.