11 квітня – мученика Марка. В цей день березовий сік має чудодійну силу.

Священномученик Марк постраждав за віру в Христа у часи імператора Юліана Відступника. За вказівкою рівноапостольного імператора Константина Великого він зруйнував ідольське кáпище щось на зразок храму в язичників. Коли вступив на престол Юліан, то почав переслідувати християн і відроджувати многобожництво тож вороги вирішили помститися Марку. Святий зрозумів, що замишляють проти нього зло, і став переховуватися, щоб ідолопоклонники не збільшували через нього свою погибель. Однак вони тоді ополчилися на інших християн, і Марк змушений був повернутися, щоб через нього не страждали одновірці.

З великим звірством знущалися над святим і вигадували для нього різноманітні катування. З ганьбою натовп вів Марка по місту і кожний прагнув якомога більше допекти йому. Потім посадили в болото, і діти терзали його за волосся. Після цього Марка повісили і різали ножами та проколювали гострою тростиною, ноги здавлювали спеціальними знаряддями, а вуха обрізали.

Зрештою Марка намастили медом та смальцем, посадили в корзину і у полуденну спеку підняли високо в повітря. Тут його нещадно палило сонце і жалили бджоли та оси. Угодник же проявляв незвичайну мужність.

Ідолопоклонники вимагали від Марка, щоб він або побудував нове капище, або заплатив велику суму грошей. Оскільки святий не зважав на такі вимоги, то язичники поступово знизили суму, яку вимагали, до незначного розміру. Одначе Марк не погоджувався заплатити жодної монети на нечестиву справу, хоча було багато людей, готових дати йому необхідні кошти.

Через непереможність святого старця народ утихомирився і відпустив його на свободу. Потім завдяки повчанням Марка відступники повернулися до істинної віри.

У цей день народ масово відправлявся в березові гаї.

Вважалося, що саме 11 квітня березовий сік не тільки особливо смачний, але також має чудодійну силу. Тому, зібраним соком знахарі часто лікували хворих. Поклонялися березі, яка в слов’янській культурі вважалася символом життя, здоров’я. 11 квітня пили березовий сік на щастя. Вірили, що саме береза віддає всю себе людям, а тому, допомагає в лікуванні недуг. У народі свято 11 квітня називали Іван-пустельник, Кирило, День Берези, Берещеніе, Марк. Старалися 11 квітня слухати берези. До речі, сильне сокорух віщувало відлига.

Вірили в те, що якщо злегка вдарити хворої дитини березовим прутиком, то хвороба в ту ж мить зникне. Також якщо в дах будинку воткнуть11 квітня гілку берези, то це допоможе захиститися від блискавки. Березовий сік часто застосовували для лікування шлункових захворювань і очищення крові. До речі, якщо говорити про те, звідки виникло таке дбайливе і шанобливе ставлення до берези, то варто сказати, що це обумовлено Письмом, адже саме під березою Марія з маленьким Ісусом сховалася від негоди.Народні прикмети на 11 квітня

 1. Сильний дощ і навіть злива — буде хороший сор вівса
 2. Гуси на лід виходять — значить, справжнє весняне тепло настане нескоро.
 3. Багато березового соку — прикмета того, що літо дощовим буде
 4. Берізки «опушувалися» рано — чекай сухого літа
 5. Багато лебедів 11 квітня — навесні буде тепло
 6. Якщо «опушувалися» вільха в цей період — чекай мокрого літа
 7. Багато лебедів — буде тепла весна
 8. Чибис літає низько — встановиться суха і ясна погода найближчим часом
 9. Сороки гнізда низько в’ють — влітку будуть грози
 10. Перисті хмари 11 квітня біжать із Заходу, не змінюючи своєї форми, а горизонт добре видно — скоро настане погана погода
 11. Хмари вранці скупчилися у вигляді своєрідних гір — до вечора чекай дощу
 12. Хмари швидко біжать в одну сторону — спека настане найближчим часом
 13. Галки зграями літають — прикмета до того, що дощ піде
 14. Сонце сідає за хмари — дощ буде
 15. Ранній грім — холод настане