30 березня – “Івана Ліствичника”. Що не варто робити в цей день усім християнам

Молодій парі не варто в цей день навідуватися в будинок батьків – сварки було не уникнути. Щоб уникнути неприємностей, прийнято закривати домашню живність і самим не виходити у двір, не підходячи навіть до вікон.

Народне свято «Іван Ліствичник» відзначається 30 березня

У цей день православна церква вшановує пам’ять преподобного Іоанна Лествичника.

Інші назви свята: «Іоанн Ліствичник», «Лиха з домовиком», «Витівки будинкового».

Лествичником цього святого називали на честь його основного твору – Ліствиці. «Лествиця» в перекладі зі старослов’янської означає «сходи», тому в цей день пекли невеликі хлібці у вигляді драбинки.

Іоанн Ліствичник – християнський богослов і філософ, ігумен Синайського монастиря, що жив в 6-7 століттях. Іоанн є автором «Лествиця» – свого роду керівництва до морального самовдосконалення. У своєму творі Іоанн представив 30 чеснот у вигляді ступенів, за якими християнин повинен сходити до ідеалу.

На Івана Лествичника випікали обрядове печиво (хлібці) – драбинки. З тіста катали дві «ковбаски», клали їх паралельно один одному, а зверху замість ступенів укладали пиріжки. Кількість сходинок в ній повинно було дорівнювати членам сім’ї. Кожен повинен був з’їсти цього печива – тоді здоров’я вистачить на цілий рік. Також за звичаєм, це печиво приносили до церкви, де окропляли святою водою.

Знахарі 30 березня заговорювали артистів на покликання і славу.

Молодій парі не варто в цей день навідуватися в будинок батьків – сварки було не уникнути. Якщо ж зустріч відкласти не вдавалося – потрібно було запланувати її на вечір.

За повір’ям, у цей день бешкетує домовик. Злостячись на всіх, він нищить господарів, трощить все в будинку, б’є-ганяє коней, псує корів – отохочівает від їжі, дражнить собак, розкидає по двору начиння – сани і вози, кидається господарям під ноги, щоб ті спотикалися. Біситься домовик з раннього ранку і до півночі, а то і до наступного ранку поки не заспівають півні. Пояснюють це тим, що він змінює стару шкуру, або у нього весілля з відьмою. Загалом домовик – хороший господар. В інший час він допомагає по господарству, попереджає про біду або швидкої смерті. Але характер у нього норовливий. 30 березня краще не показуватися йому на очі. Можна спробувати його задобрити, але повністю домовик не заспокоїться до наступного ранку. Щоб уникнути неприємностей, прийнято закривати домашню живність і самим не виходити у двір, не підходячи навіть до вікон.

30 березня – “Івана Ліствичника”. Що не варто робити в цей день усім християнам