28 квітня велике свято — Вербна Неділя. Що потрібно зробити в цей день усім християнам

28 квітня 2024 року, православний світ відзначає Вербну неділю. Це свято перехідне, його святкують за тиждень до Великодня й кожного року в різні дні.

Історія свята.

За легендою, в цей день Ісус приїхав на віслюкові у Єрусалим. До цього він три роки блукав світом та проповідував віру в Бога. За його добродіяння, мешканці міста зустрічали його оплесками та  вистеляли дорогу пальмовими гілками та одягом.

Мешканці Єрусалима не випадково вибрали пальму, вони щиро вірили в її магічну силу. Пальма передавала свої властивості землі та сприяла її родючості.

В Європі не ростуть такі тропічні дерева як пальма, тому мешканці використовують інші рослини. Наприклад, в Україні – вербу, Франції – розмарин, а в Італії – оливу.

Традиції у Вербну неділю.

За традицією, ввечері напередодні свята, в оселю приносять гілки верби. Вранці господар відвідує церкву та освячує чарівну рослину. Вона захищатиме оселю від зла, лиха та незгод, а згодувавши бруньки домашнім тваринам – надасть їм міцного здоров’я та захистить від хвороб.

Це свято припадає на час Великого посту, тому не можна влаштовувати гуляння, займатися прибиранням та рукоділлям. Однак, не заборонено займатися пересаджуванням кімнатних квітів.

Господиня ввечері накриває святковий стіл з пісних не гарячих страв. В цей день дозволяється вживати рибу, морепродукти та трішки червоного вина.

За традицією, освяченою вербою потрібно легенько постукати по спині, щоб прогнати всі хвороби. Під час процедури промовляють слова замовини «Не я б’ю, верба б’є».

Після, гілки кладуть біля ікон та зберігають на протязі всього року. Викидати їх не можна, бо це накличе хвороби та злидні на родину. Старі вербові гілки спалюють або пускають за течією. За давньою традицією, такі гілки клали померлим людям в руки, щоб вони воскресли та попали в рай до Ісуса Христа.

Народні прикмети у Вербну неділю.

На вулиці тепла та суха погода, віщує гарний врожай овочів й фруктів.

Вітряна погода – до прохолодного літа.

Морозна погода, чекайте гарного врожаю зернових.

На гілках верби багато котиків – до багатого врожаю.

28 квітня велике свято — Вербна Неділя. Що потрібно зробити в цей день усім християнам