12 січня — день святої Онисії. Що потрібно зробити усім господарям, щоб отримати підтримку святої

12 січня, православний світ відзначає день Онисії. Свята народилася у заможній родині й після їх смерті, їй залишилася велика спадщина. В той час правителем був імператор Максиміан, за наказом якого відбувалися гоніння християн, яких ловили та страчували. Онисія знала, що не потрапить у Царство Боже, якщо залишатиметься заможною. Тому, вирішила розділити спадок між нужденними, відпустила рабів та зайнялася благодійністю.

Одного разу, свята пішла молитися й на шляху їй зустрівся натовп, який прямував у язичницький храм. Вона пройшла повз, не звертаючи уваги, проте на неї звернув увагу один військовий й вирішив підійти. Чоловік спитав, куди вона йде, на що почув відповідь, що дівчина прямує до християнської церкви. Він силоміць спробував заштовхати Онисію в язичницький храм, де вона б мала принести жертву, але дівчині вдалося вирватися. Військовий розлютився й заколов її своїм мечем. Свята похована християнами недалеко від міських воріт й в честь Онисії було побудовано молитовний дім.

Традиції в цей день.

В цей день господарі заколювали свиней та готували страви з їх нутрощів. Найпопулярнішою стравою була кендюх, що являла собою шлунок, який фарширували овочами та свининою, а потім тривалий час варили.

На нутрощах навіть ворожили. Якщо селезінка була рівномірна, то слід чекати морозної зими. Порожній шлунок означав швидкий прихід холодів.

З цього дня мисливці починали полювати на диких свиней та кабанів. Чоловіки несли впольовану здобич повз все село, а господині обробляли та готували з неї страви. Щоб в оселі панував успіх та не було бід, не соліть їжу.

Свята могла лікувати шлункові хвороби, тому християни моляться їй про одужання.

На свято не можна займатися в’язанням, шиттям та вишивкою й не приймайте подарунків від чужаків.

Якщо на порозі знаходили чужу хустку, то на неї було наведене псування.

Якщо наснилося весілля або поцілунок — до сварок в родині, а якщо наснилася земля — до смерті когось із близьких.



Народні прикмети в цей день.

Вітер дме з півдня, чекайте гарного врожаю влітку.

Снігопад — до дощової погоди на все літо.

На вулиці ясно, чекайте потепління.

Вночі зорі яскраві — до різких змін у погоді.

Чутно співи горобців, чекайте потепління.

Вітер західний — до великого улову влітку.