13 квітня — Іпатія Чудотворця. У нього просять захисту від нечистої сили.

Відоме у народі святкування на честь Іпатія Чудотворця відзначається 13 квітня 2018 року (за старим стилем – 31 березня). У православному церковному календарі ця дата вшанування пам’яті святого мученика Іпатія, єпископа Гангрського.

Історія

Іпатій жив у III-IV століттях. Він був християнським єпископом міста Гангри в Пафлагонії (район на півночі Малої Азії). Брав участь у Першому Нікейському Соборі (325 р.), який скликав імператор Костянтин I. Зібрання проходило в місті Нікеї більше двох місяців. На ньому засудили аріанську єресь.

У 326 році єпископ повертався до своєї єпархії з Константинополя. По дорозі на нього напали. Місце було пустельним. Тому ніхто не міг допомогти Іпатію. Нападниками виявилися прихильники розкольників християнської віри. Вони скололи його тіло кілками та мечами, після чого скинули вмираючого чоловіка в болото. Іпатій молився за своїх вбивць до тих пір, поки жінка-аріанка не завдала йому смертельного удару каменем по голові.

Тіло заховали в печері, але його вдалося знайти. Жителі з почестями поховали останки єпископа. Після смерті мощі святого Іпатія прославилися багатьма чудесами, серед яких – лікування від різних недуг і вигнання бісів.

Традиції та обряди

Святий Іпатій допомагає при безплідді, важкій вагітності, загрозі викидня, якщо кровотеча або виникли труднощі з вигодовуванням немовляти. У це народне свято моляться йому і просять у нього допомоги у вирішенні проблем. Існує повір’я, що святий також захищає від нечистої сили. До нього звертаються і з цього приводу.



13 квітня зростає ймовірність зазнати проникненню злого духа. З метою захисту потрібно накреслити хрести на вікнах і дверях, розкласти чортополох і не вимовляти слово «біс» і тим більше «чорт».

Жінка, що народилася 13 квітня, зветься «огнищанкою». У день свого народження вона повинна взяти жар із печі і віднести на поле (город) і там розвести багаття. Ці острівці вогню здатні вилікувати навіть найважкішу і найтривалішу хворобу. Хворого потрібно пронести над полум’ям у цей же день. Незабаром він видужає. Також через польові багаття проносять борону, соху та інший сільськогосподарський інвентар. Такий обряд проводять, щоб знаряддя не зламалося під час сезону і добре послужило господареві. Джерело