14 січня — День Святого Василя

Вітаємо усіх християн зі святом Святого Василя!

Це одне із трьох Великих зимових свят: Різдво, свято Святого Василя й Водохреща. Святитель Василь Великий, поряд із святителем Миколаєм Чудотворцем, здавна користувався особливим шануванням у середовищі східнослов’янського  віруючого люду. Частина мощей святого Василя й до сьогодні перебуває в Почаєвській Лаврі. Василій Великийстяжав у Господа дар провидіння й чудотворінь. Відомо багато випадків чудесних зцілень, здійснених святителем Василем Великим. Сила молитов святого Василя була на стільки велика, що він міг просити у Господа прощення грішнику, що зрікся Христа, змусивши його щиро покаятися.

Нехай Святий Василь принесе частинку святості, добра і милосердя до Вашої оселі і Вашого життя! За євангельским вченням, у цей день Христові зробили обрізання, а тому намагалися нічого не різати. На Новий рік припадає свято Василя, який вважається покровителем землеробства.

На Старий Новий рік — Василя, окрім служби в церкві, традиційно зранку ходили посівати посівальники-хлопчики, обсіваючи зерном оселі родичів, сусідів, знайомих. Посівальниками мають бути хлопчики, оскільки існує повір’я, що першим на Новий рік мав зайти в хату чоловік, щоб все було добре і в родині, і в господаря. Посівали зерном, в основному — житом, пшеницею. Першому засівальнику, як правило, приділялася особлива увага, тому зранку хлопці намагалися встати якомога раніше, щоб бути першим.


ІСТОРІЯ СВЯТОГО ВАСИЛЯ ВЕЛИКОГО

14 січня (1 ст. ст.) Церква святкує день пам’яті великого угодника Божого, архиєпископа Кесарійського Василія (Василя) Великого. Народився він в м. Кесарії, що знаходилось в Кападокійській провінції Римської імперії. Батьки Василь та Ємелія були високоосвіченими багатими людьми. Василій Великий отримав хорошу і ґрунтовну освіту: спочатку вдома (батько викладав ораторське мистецтво та філософію), потім вивчав різні науки у місті Афіни, Єгипті, Месопотамії, Палестині та Сирії.

Василія дуже цікавило життя Ісуса Христа і життя Христових подвижників – його сучасників. Подорожуючи світом і вивчаючи світські науки, він спостерігав і за життям знаменитих подвижників – християн: Пахомія, що жив у місті Фіваїда, Макарія Старшого та Макарія Олександрійського, Пафнутія, Павла та інших. З багатьма із них він зустрічався і вів довгі філософські і богословські диспути. І коли Василій став упевнений у своїй вірі та був готовий духовно, він прийшов у місто Єрусалим і прийняв хрещення від патріарха Єрусалимського Максима ІІІ у річці Йордан. Коли здійснювали обряд хрещення, то всі побачили Божий знак особливої благодаті для цього ученого мужа.

У ріку, серед ясного неба, вдарила блискавка, з якої вилетів голуб, що купався у воді, а потім зникнув у небесній височині. Сам Господь благословив Василія при хрещенні. Незабаром Василія було обрано архієпископом Кесарійським, і він на згадку Божого благословення зробив золотого голуба і розмістив його над святим престолом у церкві. Коли Святий Василій правив літургію, а саме підносив святі дари, то древні перекази свідчать, що голуб тричі потрясав крилами. Багато праведних справ здійснив Василій, якого ще за життя стали величати Великим.

Він не тільки укріпляв Церкву вірою, але й вміло боровся із відступниками, написав багато богословських праць, уклав правила монаршого співжиття, де вперше зазначав не тільки нові правила внутрішнього розпорядку життя монастирів, але й вперше учив про велику місіонерську роль монашества поза стінами Божих обителів. Бо мало вірити самому, необхідно слово і віру Божу нести до людей. При житті Василій Великий здійснив багато чудес з Божого благословення і для утвердження віри у звичайних людях.

Він став великим учителем Церкви. Усе його життя – це приклад жертовності і боротьби за перемогу Божого Слова і святої Церкви. 14 січня (1ст. ст.) 379 року у віці 49 років перестало битися серце великого подвижника, філософа та богослова, архиєпископа Кесарійського Василія Великого. Весь християнський світ в цей день святкує день пам’яті Святого Василія Великого.В Україні це свято відзначають спеціальними богослужіннями у церквах. В цей день вітають усіх чоловіків Василів та жінок Василин з іменинами. А ще це велике свято збігається із стародавніми святкуваннями Старого Нового року.