1 січня — святого Василя: головні традиції та заборони, яких слід дотримуватися усім християнам

1 січня, православний світ відзначає день Святого Василя. Народився він у 4 столітті, в родині знатних людей. Навчався в Афінах, де здобув гарну освіту. Після навчання хотів жити світським життям, але Макріна змінила його життя, бо дівчина була благочестивою та з часом зайняла посаду ігумені. Василь став аскетом, залишив все мирське та став засновником подоби чернечої громади в Понті.
Пізніше святий повернувся в Кесарію, де його призначили єпископом. Після смерті митрополита, Василь зайняв його місце.

Традиції в цей день.

Святого вважають захисником саду від шкідників. Тому, в цей день городники йдуть в свої сади та струшують з гілок сніг або іній.

На свято селяни вирушали колядувати. Молодь та діти ходили по сусідніх будинках, співали пісні з побажаннями добра, миру та достатку.

Жінки готували різні страви та частування, щоб віддячити колядникам. На столі обов’язково повинні стояти страви зі свинини.

Також, на день Василя ходять посівати сусідів зерном. Збирати його потім повинна старша жінка в родині, яка зберігала його до посіву.

За повір’ям, якщо не відчинити двері колядникам або не пригостити їх смаколиками, чекайте біди.

В день Василя не можна давати та брати в борг кошти, конфліктувати та лихословити.
А ось придбати нові речі слід обов’язково, щоб протягом року жити в достатку.

В давнину в цей день знахарі та цілителі не знали покою. За повір’ям, від радощів з приводу народження Сина, Всевишній відчиняв всі двері. Тому, нечисть виходила гуляти до свята Водохреща.

За прикметою, нечисть перетворюється на різних тварин, тому потрібно гнати будь-яку кішку чи собаку, що приблудилася до хати.

Щоб провести обряд на захист слід купити в церкві три свічки. Потім наодинці візьміть ці свічки в ліву руку та запаліть. Рухайтесь від дверей далі по всій хаті за годинниковою стрілкою. Правою рукою слід перехреститися та прочитати замовляння.

Народні прикмети в цей день.

Небо всіяне зірками — до щедрого врожаю.

На гілках дерев іній, чекайте гарного врожаю меду.