15 березня — день ікони Божої Матері «Державна». Допомагає у лікуванні різних тілесних і душевних недуг

Одним з найбільш шанованих православною церквою образів по праву можна назвати Державну ікону Божої матері. Вважається, що святий лик протегує людям, наділеним владою: правителям країн і монархам. Насправді це не зовсім так, молитися перед нею і просити про допомогу може кожен, хто має потребу в небесному заступництві. Дата поваги чудотворної ікони припадає на 15 березня за новим стилем, саме в цей день вона вперше з’явилася людям.

Історія явища

Державна ікона Богородиці вперше явила себе російському православному народу 15 березня 1917 року. Незвичайне явище чудотворного лику відбулося в невеликому селищі Коломенському неподалік від російської столиці. Примітно, що саме в той день Микола II зрікся імператорського престолу.

Легенда про появу

За кілька днів до явища вседержавного ікони Божої матері селянці на ім’я Євдокія Андріанова привидівся дивний сон. У ньому божественний голос сказав, що в селі Коломенському є великий чорний образ діви Марії. Його необхідно зробити червоним, щоб люди змогли молитися перед ним. Через деякий час, жінка побачила інший, неймовірно реалістичний сон, в якому перед очима селянки стояла біла церква. Поруч з нею сиділа на троні Богородиця. Після побаченого сновидіння Євдокія вирішила відправитися зі свого села Перерви в Коломенське.

Селянка відразу ж пішла до місцевої Вознесенську церкву і розповіла про подію преподобному Миколі Лихачова. Батько здивувався, адже подібної святині в стінах церкви він не бачив. Разом з Євдокією він переглянув всі старовинні образи, але чорної ікони так і не знайшли. Тоді Микола Лихачов відвів жінку в підвал храму, де зберігалися старі святині. Саме там і була виявлена ??Державна ікона Богоматері, покрита віковим пилом.

На ній була зображена Пречиста Діва Марія з маленьким Ісусом Христом на руках, що сидить на троні. В одній руці володарки небесної була держава, а в другій – скіпетр, що символізують царську владу. Голову Богородиці прикрашала велика корона, а плечі покривала червона порфіру. Селянка відразу ж дізналася вигляд, що з’явився їй уві сні. Виявивши чудотворну ікону, священик відразу ж відслужив перед нею молебень з акафістом.

Цікаві факти і чудеса

Слух про явище образу швидко розлетівся по окрузі. Місцеві прочани щодня відвідували стіни Вознесенської церкви, щоб помолитися. До церковних стін стікалися люди з сусідніх сіл, Москви та інших прилеглих міст. Її урочисто зустрічали в московській Марфо-Маріїнському монастирі, столичних храмах. Образ для поклоніння тижнями кочував по різних святих місць, в рідне село Коломенське його повертали лише по неділях і святкових днях.



Після явлення образу відбулося чимало чудес, було виявлено кілька цікавих фактів про те, як ікона потрапила в Коломенське, і чому вона з’явилася саме в цей час:

  • Згідно з деякими джерелами, вседержавного ікона Богоматері до 1812 року перебувала в московській Вознесенської монастирської обителі. Через нашестя військ Наполеона святиня була перевезена на зберігання в Коломенське. Про чудотворному лику забули доти, поки ікона сама не явила себе світові.
  • Явище образу вважається знаком згори, тому як сталося це в період російського лихоліття. Величний і суворий вигляд Богоматері нібито говорив, що Цариця Небесна бере на себе опіку над Російською православною церквою, а земна влада більше не має сили.
  • У XX столітті було складено безліч списків з чудодійного образу, всі вони також творили чудеса. Для вшанування ікони патріарх Тихон був складений акафіст, з’явилася спеціальна церковна служба.
  • В день обрітення святині із землі пробилося джерело, який лікує хвороби. Багато людей приходили до образу просити допомоги в одужанні від смертельних недуг, зцілення душевних травм.
  • Існувала й інша версія явлення святого образу. Багато хто вважав, що заступниця віщувала поява випробування, через які доведеться пройти православної церкви через численні гріхів.

На шанувальників Державної ікони незабаром обрушилися страшні гоніння. Всіх людей, які молилися перед образом, в чиїх будинках знаходили копії святого лику, заарештовували, деяких з них навіть стратили. Всі списки, зняті зі святині, були вилучені і спалені. Храми закривалися, руйнувалися підвалини. Справжній образ був відправлений в Історичний музей, де зберігався на протязі декількох десятків років. Священнослужителі, що склали акафіст і канон, були розстріляні.

значення ікони

Кожному Богомольця і ??просто віруючій людині відомо, як виглядає ця дивовижна святиня. Але, мало хто знає, яке значення Державної ікони, в чому допомагає чудотворний образ. Кожен мазок на зображенні і найменші деталі дуже символічні і приховують в собі таємний сенс.

Державний образ Богоматері відноситься до типу Панахранта, що в перекладі з грецької мови означає – непорочна, чиста, Всецариця. Перші зображення вседержавного ікони Богородиці досить давні. З моменту явлення образу його іконографія сильно змінилася, але деякі деталі залишилися незмінними:

  • Одяг діви Марії яскраво-червоного кольору, що є символом царственности. Голову Всецариці прикрашає масивна золота корона.
  • Широкий трон, на якому сидить Богородиця з Христом, виконаний із золота, має округлу спинку і знаходиться на узвишші, що повністю відповідає небожителям-захисникам.
  • В руках Цариця Небесна тримає скіпетр і державу – незмінні атрибути царської влади.
  • На колінах діви сидить Ісус Христос в підлітковому віці. Він одягнений в білу одежу і ніби благословляє правою рукою всіх тих, хто молиться, які просять його про допомогу. Ліва його рука спрямована в бік держави, що говорить про царственном гідність Богоматері.

На деяких зображеннях можна побачити образ Бога Отця, який посилає благословення з небес. Канонічні ж ікони малюються без цього доповнення. До сьогоднішнього часу дійшло чимало списків, складених ще в XX столітті, всі вони визнані чудотворними і знайшли свій притулок в церквах Москви.

У чому допомагає образ

У минулому столітті чудодійний образ возили по різних храмах Москви. Віруючі в Бога люди шикувалися в чергу, аби бодай доторкнутися до дивовижного лику. Подейкували, що якщо показати образ психічнохворому людині, то він відразу ж прирікав спокій. Якщо у Державної ікони молилися люди, які страждають на невиліковні хвороби, то незабаром вони видужували.

Шанованої святинею було здійснено чимало чудес. У чому допомагає Державна ікона Божої матері:

  • У лікуванні різних тілесних і душевних недуг.
  • У пошуку другої половинки, вірного супутника або супутниці життя.
  • У повчанні на істинний шлях.
  • У вирішенні матеріальних проблем.
  • У пошуку радости серця свого і правди.
  • У порятунку від масових хвороб (холера, чума та інші).
  • У захисті від ворогів, мирному результаті військових дій.

Говорити про те, про що моляться Державної ікони Божої матері, можна нескінченно. Прочани просять у способу вибачення за гріхи, молять про приборканні ворожої злоби, захист будинку від злодіїв і зловмисників. Перед ликом Цариці Небесної моляться про здоров’я рідних, благополучне вирішення пологів, вдалою навчанні, вирішенні фінансових проблем.

Де зараз знаходиться святиня

Справжній образ Богоматері більше п’ятдесяти років приховували від очей православних людей, весь цей час він припадав пилом в Історичному музеї. Оригінал повернувся на батьківщину лише в 1990 році. Зараз він знайшов свій притулок в храмі Казанської ікони Цариці Небесної, в Коломенському.



Шанований список, датований XX сторіччям, зараз знаходиться в московському храмі мученика Іоанна Воїна. Другий чудодійний список можна побачити в Ніколо-Перервинської монастирської обителі. Щорічно в день шанування ікони відбувається хресний хід, на чолі якого встановлюється чудотворний образ.

Звернутися до заступниці може кожен, хто має потребу в її захисті. Неважливо, читається спеціальна молитва Богородиці, «Отче наш» або просто вимовляються слова з проханням. Головне, щоб все сказане було вимовлено щиро, від душі, без злого умислу.

Джерело