16 квітня – День Агафії та Микити: Що потрібно зробити в цей день

Чому за традицією сьогодні потрібно кинути щось смачне у воду?

16 квітня в православ’ї вшановують преподобного сповідника Микиту Мідікійського. У народному календарі дата отримала назву день Микити, свято рибалок, частування Водяного, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Микита?

Проживав Микита в VIII-IX століттях в Малій Азії. Його мама померла незабаром після пологів, а батько тоді прийняв чернецтво. Микиту виховала бабуся, з юності він прислуговував у церкві.

У підлітковому віці став послушником Мідікійського монастиря, потім був висвячений у сан ієромонаха, пізніше прийняв на себе управління обителлю.

Господь нагородив Микиту даром чудотворення, багатьох людей він зцілив від недуг.

Обряди й традиції цього дня

16 квітня прийнято звертатися з молитвами до святого Микити, щоб він дарував одужання хворим. Він може навіть повернути зір сліпим і слух глухим.

Господиням, які проживають у приватних будинках і мають худобу, треба сьогодні сходити в церкву і хліб освятити. Потім надіти по скибочці на роги коровам, тоді вони добре будуть доїтися все літо.

У день Микити проводять обряди і читають замовляння від повені, злих сусідів і заздрості.

За народним звичаєм сьогодні треба щось смачненьке у воду кинути, щоб задобрити Водяного

Наші предки вірили, що 16 квітня після довгої зимової сплячки прокидається Водяний. Близько п’яти місяців він провів в глибокому болоті і ось тепер від міцного сну пробуджується, голодний і злий. Від голоду і досади починає лід на річці ламати, дрібну рибку до смерті заганяти, а великі риби лякаються і самі спливають в інші ріки.

Тому у рибалок існує традиція — сьогодні чим-небудь смачненьким підгодувати і задобрити Водяного. Він тоді упокорюється, дрібну рибку стереже, більшу з інших водойм заманює, неводи і бредні рибалкам не рве, відводить від них бурі і негоди. Пригощають по-різному — одні дають хліба окраєць і пшоняної каші, інші курячі потрухи кинуть і наллють вина.

За народним повір’ями Водяний, або по-іншому Водяник, проживає в воді і дуже рідко з неї виходить. Улюбленим місцем його проживання вважаються вири річкові, особливо біля водяних млинів.

Він має для водойми таке ж значення, як і Домовик для житла — оберігає, стежить за порядком, має владу над русалками. Домового називають в народі Батюшкою, а Водяного — Дідусем.

Іноді водний дух може приймати людський вигляд. У цьому випадку з лівої поли його одягу капає вода, а місце, де б він не присів, завжди мокре. Одружується Водяній на русалці або на молодій красивій потопельниці.

Коли річка виходить з берегів, в народі кажуть, що це Водяний погуляв на весіллі. В водній гладі він їздить на сомах, це його улюблена риба (бо сомів і називають чортовим конем).



Якщо Водяного не поважати, то він всю рибу у водоймі розжене. А той, хто з ним подружиться, завжди зможе випросити у водного духа дощ в потрібний час.

Коли людина починає тонути у водоймі, кажуть, що без допомоги Водяного тут не обійшлося, адже він керує всією водною стихією. Інколи бавиться тим, що залякує людей, що купаються і затягує їх на дно.

Якщо сильно розсердиться Водяний, то разом з підпорядкованою йому нечистю може вчинити шторм, буревій та інші капості. Їх час — з опівночі до 3 годин ранку, в цю пору категорично заборонено купатися людям.

Щоб від витівок Водяного захиститися, перед тим, як у воду заходити треба звернутися до Господа, прочитати молитву і перехреститися.

Зустрітися з Водяним — дуже погана прикмета, яка обіцяє швидку смерть.

Народні прикмети 16 квітня

Якщо в день Микити грім гримить — весь наступний тиждень буде сирим і холодним.

Якщо 16 квітня весь день ллє дощ, значить, до самого літа погода буде непогожою.