4 березня — Герасима Йорданського. Що заборонено робити в цей день усім господарям

4 березня – православний світ відзначає день Герасима Йорданського. Народився він у 5 столітті в Малій Азії. Мирське ім’я його було Григорій. Походив зі знатної родини, але в юнацькому віці вирішив залишити мирське життя, роздав сімейну спадщину та став ченцем. Герасим заснував монастир поряд з річкою Йордан, в якому служив настоятелем. Одного разу, він зцілив лева від страшних поранень та зміг приручити його. Після смерті святого, тварина лежала на його могилі та згодом теж померла. Лева поховали поряд з господарем.

Традиції в цей день.

З цієї дати вже починають повертатися птахи з вирію. Залежно від їх поведінки передбачали погодні умови. Якщо вони поверталися до своїх старих гнізд, значить скоро весь сніг розтане та прийде пора приступати до посівних робіт. Якщо вони трохи посиділи в гніздах, а потім полетіли – зима ще затримається ненадовго.

На свято не можна робити серйозні та великі придбання – вони будуть невдалими.

Також, сьогодні не проводять планових операцій та не відвідують стоматолога.

Не рекомендується в цей день вдягати нове взуття – до невдач на роботі та в особистому житті.

Навесні прокидається не лише природа, а й нечисть. Тому, люди всіляко намагалися захистити своє житло та проводили різні обряди.

В день Герасима проводять ритуал на захист будинку від страховини. Вона капостить, б’є посуд та горщики з квітами, а також, плутає нитки й пряжу. Особливо не подобаються страховині чоловіки, тому вона їх з будинку жене. Якщо жінка проживає сама, страховина буде їй по дому допомагати, дитину колисати та брудні тарілки мити, а також, все зробить, щоб тісто добре піднялося. А якщо жінка з чоловіком живе, потвора буде його мучити та зруйнує родину, тому її слід прогнати.

Для цього вранці вся родина йде з дому, крім найстаршої жінки. Вона мітлою обмітає всі кути та піч, примовляючи спеціальне замовляння, щоб прогнати страховину.

Сміття виносили під дерево, де жили граки. Потім вдома окропляли кожен кут святою водою. Коли родина повернеться додому, кожен повинен перехреститися, щоб потвора до одягу не пристала та знов в будинок не зайшла.

Володарі приватних будинків проводили обряд на захист курників та кошар, щоб страховина не перейшла з до тварин. Щоб захистити будівлі, вішали «курячий Бог» – камінь з отвором всередині. Також, підійде шийка розбитого глечика або пляшки.

Народні прикмети в цей день.

Ясно та сонячно – до гарного врожаю ягід.

Граки голосно кричать – скоро піде дощ.