4 лютого, православна церква відзначає день преподобного Миколи Студійського. Він жив в 9 столітті, був сповідником та ігуменом. За наказом імператора Лева Вірменини, християн піддали жорстоким гонінням, особливо майбутніх святих. Проте, не дивлячись на ці обставини, святі продовжували проповідувати християнство. Господь нагородив Миколу даром зцілення, який не зник навіть після смерті самого святого.
Ще в дитинстві Микола поїхав жити до свого дядька в Константинополь. Там він закінчив навчання в монастирському училищі та прийняв чернецтво.
Під час гоніння християн, Микола декілька разів був заарештованим, його піддавали жорстким тортурам, але віра святого була незламною. Щойно до влади прийшла мати царя Феодора, святого відпустили з-під арешту та він повернувся додому, де став настоятелем.
Коли до влади прийшов Виарда, знов почалися гоніння християн. Через це Микола поневірявся протягом семи років. Проте його все ж таки зловили та кинули в темницю. Тільки коли влада знов змінилася, Микола повернувся в монастир.
Традиції в цей день.
Господині на свято наводять лад в будинку, в хліві та піклуються про домашніх тварин. Також, на худобу робили обряди захисту, щоб хижаки на неї не нападали.
Знахарі в цей день робили обряди на кохання, зцілювали шлункові захворювання та проблеми травлення. За прикметою, на свято Миколи можна заговорити вітер. Святий мав цілющий дар, тому помолившись його в церкві, можна зцілитися від важких хвороб.
Сон, що наснився до 4 лютого, має пояснення:
Наснилася клюка – до якихось перешкод на шляху.
Птахи співають, чекайте приємних новин.
Якщо ви кланяєтеся – будете приниженими.
Годуєте свиню – чекайте випробувань.
Чавкаєте чимось – до безтурботного життя.
Розглядаєте журнал – зрада.
Чухаєте ніс – чекайте труднощів.
Народні прикмети в цей день.
Високий туман – до хорошої погоди, низький – до відлиги.
Морозні візерунки на шибках, чекайте морозів.
Гілки ялини нахилилися вниз – до сніжної погоди, піднялися вгору – до ясної.
Ліс почорнів, чекайте відлиги.