17 травня — святої мучениці Пелагії Заступниці. Що потрібно зробити в цей день

Народне свято Пелагея Заступниця відзначається 17 травня 2018 року (дата за старим стилем – 4 травня). Православна церква в цей день вшановує пам’ять страстотерпиці Пелагії Тарсійської. Святу Пелагею на Русі шанують як покровительку і захисницю невинних дівчат і птахів. Тому свято і назвали «Заступницею». «Днем байдиків» він зветься за те, що як раз в цей час починається виготовлення заготовок (байдиків) для дерев’яних ложок.

Історія свята

Пелагія жила в III столітті в Тарсі, Мала Азія. Її батьки були заможними і змогли забезпечити дочці чудову освіту. Одного разу Пелагію побачив приймальний спадкоємець імператора Діоклетіана і зачарувався її красою. Але дівчина відмовила йому. Вона визнала себе християнкою і нареченою Ісуса Христа.

Після Хрещення Пелагія хотіла привести до Істинного Бога і свою матір. Але та упиралася в своїх помилках, відмовилася і насильно привела Пелагію в будинок відкинутого спадкоємця. Той розумів, що після відкриття таємниці віросповідання Пелагії її піддадуть мукам і стратять, не витримав цього і наклав на себе руки.

Мати дівчини прийшла в сказ від того, до чого вона довела спадкоємця, і сама відвела доньку до правителя на суд. Діоклетіану сподобалася Пелагія. Він запропонував їй стати його дружиною. Дівчина відмовила. Тоді імператор наказав надати мученицю тортурам і стратити. Це трапилося в 287 році.Традиції та обряди на Пелагею Заступницю

За традицією в цей день просять допомоги і заступництва у святої Пелагії ті, кого незаслужено образили.

Роблять заготовки (байдики) для виготовлення кленових, березових або липових дерев’яних ложок з розписом і різьбленням.

Проводять обряд, який відлякує шкідників і нечисту силу від городів і полів. Для цього беруть непотрібний горщик із щербинкою або тріщиною і встановлюють його в центрі грядок. Ввечері виходять в поле, виривають з коренем кущ кропиви і ставлять його в горщик. Джерело