17 вересня — Ікони Божої Матері «Неопалима Купина». Що потрібно зробити у цей день, щоб захистити свій будинок.

У цей день традиційно замовляють молебні про збереження будинків від пожежі, а людей — від усіляких хвороб (назви багатьох хвороб в народі віддавна пов’язані з вогнем — гангрена, огневица, летючий-огневик і інші.

17 вересня раніше був відомий як Луків день, Неопалима Купина, Богородиця. Люди вважали, що 17 вересня потрібно обов’язково помолитися Неопалимій Купині, яка, згідно з віруваннями, охороняє будинок від пожеж і блискавок — цих стихій в давнину боялися найбільше. Також вірили, що Неопалима Купина зможе захистити худобу від хвороб, а хліва — від загоряння. Джерело

У церкві 17 вересня вшановується пам’ять єпископа Вавіли.

У цей день відзначають свято ікони Божої Матері, яка в слов’янській культурі була відома як Неопалима Купина. Згідно з переказами, Бог з’явився Мойсеєві у вигляді палаючого куща терну і закликав пророка до того, щоб вивести ізраїльтян з Єгипту. У християнстві ж Неопалима Купина стала прообразом Діви Марії, і православні у цей день моляться іконі Божої Матері, що має аналогічну назву. У центрі такої ікони зображена Марія з немовлям, і ці образи укладені в восьмикінцеву зірку, утворену двома чотирикутниками — червоним і зеленим. Зелений колір символізує саму купину, а червоний — вогонь. Така ікона була відома ще з середини XVI століття, але свято в честь неї був встановлений тільки в наступному столітті.У слов’ян існував звичай обходити палаючий будинок з іконою Божої Матері Неопалимої Купини, щоб пожежа затихла. Пожежі для селян були найстрашнішим злом, оскільки з ними не вміли боротися. Вважали, що пожежу, яка сталася внаслідок блискавки, можна загасити молоком, пивом, квасом. Також говорили: якщо кинути в палаючий будинок білого голуба, то вогонь погасне. Вдома намагалися тримати чорну кішку або собаку, оскільки вірили, що ці тварини рятують від пожежі.

Жінки 17 вересня викопували цибулю, тому свято в народі називали Цибулевим. Чоловікам 17 вересня потрібно було обійти сіновали з вилами і втикати їх у снопи, щоб прогнати нечисту силу, яка може там сховатися і напасти на домашніх тварин взимку. Крім того, якщо будували будинок, то вилами також протикали сухий мох.

Народні прикмети на 17 вересня

1. День видався непогожим і дощовим — осінь буде сухою.

2. Великі мурашники в лісі — до сильних морозів взимку.

3. Багато горобини — до холодної зими.4. Вийдеш у двір з вилами — всю нечисть сполохаєш!

5. В цей день не можна подавати жебракам. Вважалося, що вигнана зі своєї оселі лихоманка приймала вигляд бабусі-мандрівниці і ходила по селах за милостинею. Хто їй подасть — той весь рік в її владі буде. Також в цьому випадку можна накликати на себе злидні.

6. Перед іконою «Неопалима купина» треба помолитися в її день, і в будинку не буде пожежі, а господарі на майбутній рік не постраждають від блискавки.

7. Якщо раптом сталася пожежа, треба обійти палаючий будинок з цією іконою.

8. Голуби гніздяться в цей день під дахом — в найближчі місяці будинок не постраждає від вогню.

9. Заєць в село забіг — до великого вогню.

10. Філін голосно гупає — до пожежі.

11. Щоб не постраждати від пожежі, не можна в цей день говорити: «Я не боюся вогню».

12. Відправитися в гості — до біди.

17 вересня — Ікони Божої Матері «Неопалима Купина». Що потрібно зробити у цей день, щоб захистити свій будинок.