18 червня — Дорофєєв день: чого не варто робити сьогодні.

Усім нам варто прислухатися до перевірених порад.

На вівторок, 18 червня, припадає народне свято Дорофєєв. Православна церква цього числа вшановує пам’ять священномученика Дорофія Тирського, єпископа.

Із Дорофєєва дня ночі стають найбільш короткими. За це в народі їх прозвали горобиними, такими ж маленькими і швидкими, як ця пташка. Вони тривають 7-8 діб. Назви «день (ніч) сон-трави» свято отримало за те, що в цей день розпускається ця чарівна та загадкова рослина. Джерело

Історія

Дорофей народився в 255 році в Антіохії. Де і як пройшла його молодість, невідомо. Згадки про нього зустрічаються у Феофана Сповідника і в зборах історичних відомостей Константинопольської Церкви. Там йдеться про те, що він у зрілому віці був єпископом у фінікійському місті Тир.

Коли при імператорі Діоклетіані почалися масові переслідування християн, Дорофей покинув паству і зник у місті Одесі (сучасна Варна). Після того, як Костянтин Великий прийняв Міланський едикт, єпископ повернувся до Тиру і півстоліття присвятив служінню.Із приходом до влади Флавія Юліана, більш відомого як Відступник, відновилися гоніння. Дорофей не зміг врятуватися. Незважаючи на старість єпископа (йому тоді виповнилося 107 років), його піддали мукам і вбили.

Традиції та обряди цього дня.

Згідно з народним повір’ям, святий Дорофей управляє снами. Якщо наснилося щось тривожне, недобре, треба попросити у святого допомоги. Він обов’язково розгадає, заспокоїть і підкаже, що робити, щоб відвести біду.

У цей день люди уважно спостерігають за напрямком вітру. Північний і північно-західний віщують негоду, південний – благодать, східний – повсюдне загострення різних хвороб. Подувший раптово холодний вітер нажене грозові хмари.

У Дорофєєв день люди збирають сон-траву. Знайти її непросто. Тільки той, хто знає спеціальні замовляння, може сподіватися, що вона дасться йому в руки. Впізнати цю рослину можна, якщо дістати її з холодного струмка при повному місяці. Справжня сон-трава при цьому обов’язково почне ворушитися. Вона навіває сон, і через сновидіння можна довідатися майбутнє. Якщо сниться хлопець або дівчина – на щастя, а якщо потворна стара – до біди.

Приказки та прикмети:

— Вранці відчувається різкий запах трави – до дощу.

— Багато роси – до великого врожаю.

— Туман стелиться по воді, значить грибів буде багато.

— Якщо всі бур’яни виполоти вранці на Дорофея, то вони більше не з’являться.

— Якщо у цей день погода хороша, значить буде добрий врожай зерна.

— Безліч павуків віщують спеку, а дятел, що стукає — дощі.

— У Дорофєєв день сняться пророчі сни.