5 жовтня, православний світ відзначає день Харитини Армійської. Колись жила благочестива та багата людина на ім’я Клавдій. Він милостиво та поблажливо ставився до близьких, надавав допомогу нужденним й знедоленим. Одного разу, Клавдій зустрів Харитину, яка ще в дитинстві втратила батьків. Він пожалів дівчину та забрав жити до себе, займався її вихованням, дарував свою турботу й навчав моралі. Завдяки Клавдію, дівчина виросла смиренною, лагідною, доброю та цнотливою.
Всевишній нагородив її красою та розсудливістю. Клавдій збудував для Харитини окремий будинок, де дівчина вдень та вночі вчила слово Боже й читала молитви. Через деякий час до неї стали приходити інші християни. Про дівчину почув градоначальник й доніс про неї Діоклетіану. Клавдій довго захищав Харитину та не давав її забрати. Однак, дівчина відштовхнула вітчима та здалася. Вона вірила, що Господь вбереже її. В той самий день, її привели до правителя, який намагався звернути Харитину до язичництва, але вона не погодилась. За це їй збрили волосся, однак воно дивом відросло знов. Після цього її катували розпеченим вугіллям, обливали кислотою та штрикали гарячими залізними прутами.
Харитина молилася та Всевишній дав їй можливість не відчувати фізичну біль. В люті імператор наказав втопити її, але тіло святої з’явилось на поверхні води. Тоді їй повинні були вирвати зуби, нігті та осквернити тіло, однак Всевишній забрав її на небеса. Тіло святої кинули в море, але його винесло на берег. Тоді інші християни поховали мощі святої за всіма традиціями.
Традиції в цей день.
З середини жовтня вже припиняються всі роботи в полі, тому люди займаються домашніми справами.
Чоловіки прибирають та перевіряють готовність будинку й сараїв до зими.
Жінки займаються рукоділлям, а саме ткацтвом.
Першу нитку слід зав’язати дитині на зап’ястя – це захистить її від пристріту та нечисті.
Ввечері жінки збиралися на посиденьки, де співали пісні.
Коли вся робота була виконана, приходили хлопці, всі танцювали та грали в ігри.