19 травня — день Вишиванки. Що потрібно зробити кожному українцю в це свято

Щороку третього четверга в травні відзначають всесвітній день вишиванки.

Засновницею свята стала студентка історичного факультету Чернівецького національного університету в 2006 році. Натхненням для неї стала людина, яку вона щодня бачила у вишиванці. В той рік у вишиванках прийшли декілька студентів та викладачів університету. В наш час це свято стало маштабним. Також, на свято проводять різні конкурси в соцмережах на кращу вишиванку або краще фото в ній. З 2015 року існує акція під назвою «Подаруй вишиванку захиснику», в якій прийняли участь майже 50 країн світу. Вишиванки були передані бійцям АТО, які воювали на Донбасі.

На свято в конкурсі на краще фото в вишиванці беруть участь не лише українці, а й жителі інших країн.

Історія вишиванок почалась ще з давніх часів, а в наш час набрала великих обертів. В давнину вишивкою займалися лише дівчата.

За повір’ям, сорочка для малюка вишивалася мамою або бабусею. Під час вишивки потрібно було співати та молитися, тільки тоді вона може бути оберегом для дитини. Жіночі сорочки виготовлялися з конопель або льону. Нитки у вишивці, також, мають значення. Наші пращури вибілювали їх протягом трьох років, перш ніж почати вишивати ними.Вишивану сорочку вважають захисницею від всілякого лиха. Вона символізує красу, здоров’я, щастя, сімейну пам’ять, вірність та любов в родині.

В кожному регіоні України на вишиванках роблять різні орнаменти. На Тернопільській вишиванці переважає чорний колір. За легендою, коли стався татарський набіг, багато чоловіків загинуло, тому жінки дали клятву, що протягом семи поколінь будуть вишивати сорочки лише чорного кольору.

На Буковині сорочки мають яскраві квіти. Космацькі — жовті та помаранчеві кольори. В Полтаві вишивають білим по білому.

У вишивальниць, також, є власне свято — день Варвари, яке відзначається 17 грудня. В цей день не можна займатися прибиранням, пранням, замішуванням глини, а лише вишивати.

Іван Франко започаткував моду носити вишиванку та європейський костюм. Наприкінці 19 століття Європа звернула увагу на традиційний одяг українців. Згодом з’явився альбом з орнаментами українських вишивок, випущений Оленою Петрівною.В наш час модельєри та будинки мод колекціонують елементи українських вишивок. В журналі Vogue була опублікована стаття про головний тренд сезону — вишиванку.

Всім зіркам та медійним особистостям, також, подобаються українські вишиванки. Під час чемпіонату Європи з футболу в 2012 році Мадонна придбала для себе вишиванку. Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок, також, носять вишиванки.

Зараз дівчата не готують собі вишиванки до весілля, бо їх легко можна купити. Однак, повертається традиція вишивати сорочки, комбінуючи різноманітні орнаменти та візерунки. Також, в сучасному світі, сорочки мають різне забарвлення та крій, що збільшує асортимент вибору. Також, вишиванку носять на інші свята, а дехто й в повсякденному житті.