2 червня — Тимофій Грядочник: святому моляться про гарний урожай.

Народне свято Тимофій Грядочник відзначається 2 червня 2019 року (за старим стилем — 20 травня). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святого Тимофія, князя Псковського, в миру благовірного князя Нальшанського Довмонта (Доманта), інформує Ukr.Media.

Свято в народі назвали «Грядочником», тому що воно відзначається у фазу активних городніх робіт.

Історія

Князь Довмонт народився в Литві в 1240 році. У 25 років був вимушений покинути вітчизну, оскільки побоювався за своє життя через міжусобні війни. Він узяв дружину і весь свій рід і втік у місто Псков, яке стало для нього другою батьківщиною. Довмонт був ревним язичником, але в Пскові вирішив стати християнином і прийняв святе Хрещення з ім’ям Тимофій.

За рік життя в місті він доблестю і християнським милосердям здобув загальну любов, відданість і повагу. Незабаром городяни одностайно обрали його своїм князем. 33 роки він справедливо правив Псковом і відважно захищав своїх підданих від ворожих нападів. Довмонт взяв в дружини доньку князя Дмитра та поріднився з княжим родом Олександра Невського. Так він потрапив в літопис як славний захисник землі руської.

Кожен раз, коли князю доводилося брати в руки зброю, він йшов у храм і отримував благословення свого духівника. Перемагаючи ворога, благовірний Довмонт будував церкву або ж храм на честь святого, у день вшанування пам’яті якого це сталося. Навесні 1299 року він відбив напад востаннє. Через кілька місяців князь Псковський захворів і помер.Традиції та обряди

В це народне свято прийнято молитися святому Тимофію про гарний урожай.

Люди уважно стежать за молодими сходами посаджених культур. Якщо на одній з рослин жовтіють, сохнуть або скручуються листочки, то звинувачують «лихе» око сусідів, які побачили, як садилися овочі.

У давнину це свято припадало на кінець травня, і наші предки присвячували його посадці овочів. За новим стилем це вже червень, а як кажуть у народі: «червень, хоч плюнь». Хто не встиг щось посіяти або висадити, чекає наступного літнього місяця.

Прикмети

  • Як довго йде дощ у цей день, стільки ж утримається сонячна погода влітку.
  • Якщо на Тимофія Грядочника ллє злива, значить, через 6 місяців того ж числа буде сильний снігопад.
  • Багато шишок на ялині — до достатку агрусу і огірка.