2 липня — День святого Юди Тадея, покровителя у складних ситуаціях.

В цей день Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті святого апостола Юди Тадея, брата Господнього по плоті.

Святий Юда-Тадей був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Батько його — Алфей (Клеоп), брат святого Йосифа, Обручника Пречистої Діви Марії, а мати — Марія Клеопова, близька родичка Матері Божої. В Євангелії читаємо, що Марія Клеопова безстрашно стояла під хрестом разом з Матір’ю Страждальною і Марією Магдалиною. Вона була дуже побожною жінкою, її чоловік Клеоп був одним із тих, які сміливо розповідали про Христове Воскресіння. Саме йому разом з іншими вірними учнями з’явився Ісус Христос по дорозі в Емаус. Набожність батьків, а також близьке споріднення із святою Родиною, а вслід за тим добрий приклад з її життя послужили причиною того, що святий Тадей відзначався надзвичайними чеснотами. Коли прийшов час апостольської діяльності Ісуса Христа, святий Юда-Тадей став його ревним учнем. Будучи його близьким родичем, ніколи цим не чванився і називав себе слугою Христовим. Джерело

Помер він правдоподібно останнім з Апостолів, бо в цьому посланні є така згадка: «Ви ж, улюблені, пам’ятайте слова, сказані перед тим Апостолами нашого Господа Ісуса Христа». Хоча це послання написано старою мовою і стилем, як усе Святе Письмо, однак воно є зрозумілим і промовляє до всіх людей. Святий Юда-Тадей, як, зрештою, кожний апостол, зазнав багато переслідувань, але під час своїх подорожей навертав багато поган і славився чудами, які об’єднали навколо нього ревних послідовників Христової віри. Своє працелюбне життя закінчив у мученицькій славі. Невідомо, яку смерть приготували йому погани; вістка голосить, що забито Юду-Тадея палками.

Тіло його перевезено до Риму і поховано в Соборі св. Петра. Натомість в Латеринській Базиліці, яка носить назву Матері Церков Християнських, висить в каплиці св. Павла прекрасний образ св. Юди-Тадея, якого вшановують в Римі як покровителя купців. Загалом культ св. Тадея не дуже поширений в наш час. Не багато є церков під його святим іменем. Правда, в архидієцезії Вілянській є деякі парохіальні храми, наприклад, в Лаздунах, Марцінканшах, Веренові. В каплиці Матері Божої Переможниці при виховному закладі імені св. Казимира у Вільні на вулиці Вількомірській знаходиться прекрасний старовинний образ святого Тадея-Чудотворця. Сюди здійснюють паломництво вірні з далеких сторін або складають пожертви на Служби Божі і дев’ятниці, щоби в такий спосіб подякувати Богові за ласки, й просити допомоги.

«Набожність в честь Юди-Тадея, — пише великий шанувальник Святого о. прелат С. Шпетнар, — була протягом століття в забутті». Культ св. Тадея багато постраждав через однакове ім’я з Юдою Іскаріотом. Набожність в честь св. Тадея поширилась за останній час в цілому світі і в дивний спосіб зростає. Є підтвердженим фактом, що хто в найбільш важких життєвих обставинах звертається з вірою до Господа за заступництвом святого Тадея, мабуть, одержить ласку, й нестиме радо свій хрест, покірний волі Божій. На то Божа воля, що ми в цих надзвичайно важких часах, в справах складних і безнадійних звертаємо свої молитви до Бога саме через святого Тадея.Святий Тадей — Небесний опікун знедолених. Святий Юда Тадей, як знаємо, придбав у Бога особливий привілей спішити з порятунком на заклик людей, доведених до розпачу. Згадує про це св. Бригітта, якій з’явився Ісус Христос і доручив їй молитися через заступництво святого Тадея у всякому горі й біді. Цей великий святий, такий близький Ісусові, не залишає нікого, хто через нього звертається до Господа за допомогою в розпуці і вимолює ласки. Цей могутній Божий Покровитель ніколи не підводив. В цьому переконалося багато людей. В журналі «Посланець Найсвятішого Серця» було опубліковано статтю про те, що одна особа звернулась до Господа через святого Апостола Тадея в безнадійній справі, обіцяючи 12 Служб Божих за душі померлих, і дочекалася щасливого свого прохання.

Отже, нехай ніхто не втрачає надії, а віддається під Небесну опіку і заступництво св. Тадея з повним довір’ям до Бога та Його обітниць; гаряче молиться і неодмінно буде милосердним Господом вислуханий. Тим преблагим Господом, Який, зокрема, так повелів апостолам та іншим Своїм учням: «Ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне — близько. Оздоровлюйте недужих, воскрешайте мертвих, очищуйте прокаженних, бісів виганяйте. Даром прийняли, даром давайте» (Мт. 10, 7,8).

2 липня — День святого Юди Тадея, покровителя у складних ситуаціях.