2 серпня – пророка Іллі: що потрібно зробити в цей день

Іллін день вважається одним з найважливіших свят в році. Що потрібно зробити в цей день, і чого категорично не можна.

Хто такий пророк Ілля

У цей день вшановували пророка Іллю, який жив в Ізраїльському царстві в 9 столітті до нашої ери. За переказами, він був ревним поборником іудаїзму, викривав ідолопоклонство і всяку безбожність. За часів Іллі в Ізраїлі царював слабохарактерний правитель Ахав, чия дружина Іезавіль вирішила встановити культ язичницького божества Ваала. Пророк Ілія заступився за зневажені святині іудеїв. Джерело

Наділений особливим даром, він здійснював безліч див, щоб напоумити царя і його дружину. Одним з покарань, які Ілля послав на країну нечестивих правителів, став трирічний голод. Крім того, він власноруч стратив язичницьких жерців, які влаштували жертвопринесення на горі Кармель. Діяння пророка розлютили Іезавіль, і вона присягнулася вбити його. Однак Ілля сховався в пустелі. Пізніше, повернувшись в царство Ізраїля, він все ж упокорив правителя Ахава.



Вважається, що Ілля був узятий на Небо живим: “раптом з’явилися вогняний віз та вогняні коні”, які і відвезли пророка. Завдяки цьому образу святої отримав в народі прізвисько Ілля Громовержець: говорили, що саме він, пролітаючи по небу у вогняній колісниці і намагаючись вразити нечистого змія, пускає громи і блискавки.

Традиції та прикмети: що потрібно робити на пророка Іллю

Перед образами під час грози старі люди рекомендують запалити свячену свічку. Вважалося, що це вбереже оселю від грому. А якщо вже блискавка запалить дім, то за старих часів люди навіть не намагалися цю пожежу гасити, оскільки вона начебто самим Богом запалена, а значить, простій людині й годі її загасити.

За старих часів на Русі в Ільїн день влаштовували хресні ходи і молилися пророкові про дощ або, навпаки, про ясну погоду – в залежності від того, що було потрібніше. Крім того, за віруваннями, дощова вода, зібрана в цей час, позбавляла як від пристріту, так і від очних хвороб. З Ільїна дня починалася осінь, незважаючи на те, що за календарем до неї було ще далеко. Ночі ставали холодними, траплялися ранкові заморозки, а денна спека сходила нанівець.

До Ільїну дня було прийнято випікати перші хліба з нового врожаю, якими ласувала все село. У пророка наші предки бачили благодійника, який здатний подарувати хороший урожай.

Пасічники в цей день підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків. День Іллі — початок полювання, оскільки з цього дня в лісах відкривалися звірині, зокрема, вовчі нори.



Що не можна робити на Іллю

На Ільїн день було не прийнято працювати, особливо в поле. Говорили, що за такої “проступок” пророк може покарати. В полі та на городі не працювали, так як зусилля будуть марними — вважалося, що урожай може згнити, плоди і листя опадуть і зів’януть, сіно згорить, худобу загризуть вовки.

Селяни вірили, що в Ільїн день звірі і гади виходять і виповзають зі своїх нір і бродять по лугах і лісах, тому випускати худобу на луг не треба було, щоб її не розшматували й хижаки і не ужалили змії. Вважалося, що в диких тварин вселяються злі духи, і тільки грім Іллі Пророка може прогнати їх.

Також в цей день намагалися не пускати в будинок собак і кішок – говорили, що це може залучити до хати блискавку.

Вважається, що купатися в Ільїн день і після нього не можна, причому пояснення цієї заборони є різні.

2 серпня – пророка Іллі: що потрібно зробити в цей день