2 серпня — святого Іллі. Цікаві факти про пророка, які варто знати кожному

Пророк Ілля не просто один з найбільш шанованих святих, як в Православній, так і в Католицькій церквах. Пророк Ілля — один з найвідоміших людей в історії людства. Його шанують не тільки в християнстві і юдаїзмі, а й в пізніх протестантських сектах і ісламі, а сліди його образу присутні навіть в язичницьких релігіях.

1. Невідоме ім’я пророка Іллі

Ми нічого не знаємо про походження пророка Іллі, про його родовід, і навіть його ім’я, можливо, не є власною назвою.

«Елійаху» давньоєврейською мовою означає «Яхве — мій Бог». Існує думка, що це ім’я пророк взяв собі під час протистояння з жерцями Ваала.

2. Проповідник Єдиного Бога

Сучасний Іллі цар Ізраїлю був Ахав і його дружина Єзавель були ідолопоклонниками: вони приносили жертви язичницькому божеству Ваалу (Иезавель походила з фінікійців, що поклонялися йому, і сама була жрицею) і схиляли до цього народ. Ілля відкрито викривав царя і царицю, здобувши тим самим ненависть останньої.

В покарання за завзятість царя в ідолопоклонство Господь посилає на країну спеку. Три роки не було з неба ні дощу, ні роси. Засуха припинилася тільки по осоромившій жерців Ваала молитві Іллі.

Сталося це за таких обставин.

Ілля зібрав на горі Кармел народ Ізраїлю і жерців Ваала і запропонував скласти два жертовника — Богу і Ваалу — і принести на них жертви, але не підпалювати її. Якщо Ваал спалить свою жертву вогнем з неба, то він і є істинний Бог. Якщо Господь — істинний Бог Він.Ваал, зрозуміло, своєї жертви «не прийняв». Бог же попалив не тільки жертву, але і дрова, кам’яний жертовник і навіть рів з водою, який за наказом Іллі оточував жертовник.

Народ Ізраїлю покаявся і прославив Бога, а Ілля власноруч убив всіх жерців Ваала як тих, хто спокушав людей. Після цього він почав благати Господа про дощ, і Господь зглянувся на його молитву.

3. Живий на небі

Відповідно до Священного Передання, в історії людства є всього три людини, взятих на небо живими: апостол Іоанн, Енох та Ілля.

Причому якщо про Еноха можливі різні тлумачення (в 5 главі книги Буття про його відхід із земного життя сказано туманно: «його не знайшли, бо Бог взяв його»), а про Івана ми знаємо тільки з Передання, то про пророка Іллі конкретно сказано в Біблії: «аж ось появився огняний віз та огняні коні, і розлучили їх обох, і вознісся Ілля в вихрі на Небо» (4 Цар.2: 11).

4. Ілля — предтеча Христа

Згідно з церковним переказом, заснованому на пророцтві Малахії: «Ось, Я пошлю до вас Іллю пророка перед настанням дня Господнього, великого і страшного» (Мал.4: 5), пророк Ілія стане предтечею другого пришестя Христа на землю і буде убитий за проповідь Христа , повторивши тим самим долю Іоанна Хрестителя, який прийшов «в дусі та силі Іллі» в якості Предтечі Спасителя ( «Ілля, коли прийде попереду, усе приготує; але кажу вам, що Ілля вже прийшов, і не впізнали його, але з ним зробили, як схотіли так і Син Людський має страждати від них »(Мф.17: 11-12), — говорить Христос).

Про те, що Ілля є одним з провісників Христа, свідчать його чудеса. Під час посухи, що послідувала за гріхи царя Ахава і народу Ізраїлю, він оселився в будинку вдови із Сарепти сидонської, язичниці за походженням — подібно до того, як Христос прийшов до погибающему народу Ізраїлю, але, будучи відкинутим, був прийнятий язичниками.

У хаті вдови Ілля воскресив її єдиного сина, який помер від хвороби — як Христос буде воскрешати мертвих в земній Свого життя.

Ще одне диво в будинку вдови — поки в ньому знаходився пророк, не вичерпувалося масло в глечику і не закінчувалася борошно — передбачає чудо про хліби і рибах, якими Господь насичував слухають Його.5. Ілля — співрозмовник Христа

Про те, що Ілля — найбільший з пророків, Євангеліє свідчить тим фактом, що лише він і Мойсей удостоїлися бесіди з Христом під час Його Преображення на Фаворі.

Є різні пояснення, чому саме цих двох пророків обирає для бесіди Христос.

По-перше, Ілля, як і Мойсей, мав досвід безпосереднього спілкування з Богом: Мойсей отримав від Бога закон, а також спілкувався з Всевишнім настільки близько, наскільки можливо для людини — бачив «задня Бога» (Вих., 33). Ілля ж стояв лицем до лиця перед Богом за Його заклику, «закривши обличчя своє плащем своїм» (3 Цар., 19).

Святитель Іоанн Златоуст викладає інша думка: «один померлий та інший, ще не випробував смерті», постали перед Христом для того, щоб показати, що Він «має владу над життям і смертю, володарює над небом і землею».

6. Ілля в іудаїзмі

Переказ про пророка Еліяху як предтечу Машиаха (Месія) існувало в древньому, ще дохристиянські іудаїзмі, зберігається воно і зараз. Більш того: вважається, що Ілля не просто повернеться на землю перед приходом Месії, але і помаже його на царство (оскільки іншого вказівки, крім як безпосередньо Богом через пророка на легітимного царя після багатовікового перерви в династіях бути не може).

Іудейська традиція також стверджує, що Еліяху відвідує будинок кожної сім’ї, яка зустрічає Песах (спогад про вихід з Єгипту) — тому під час ритуальної пасхальної трапези на столі залишають келих для пророка.

7. Ілля в ісламі

Пророка Іллю в ісламській традиції звуть ім’ям Ільяс. Його життєпис коротко повторює біблійну біографію пророка: вчив поклонятися Єдиному Богу, покарав за поклоніння ідолу Ваалу.

Деякі тлумачі Корану і ісламські богослови вважають, що Ідріс (Енох), Хідр (пророк — учитель Мойсея, також безсмертний; в Біблії аналога немає) — інші імена Ільяса. Есхатологічного сенсу, який вкладається в фігуру Іллі в християнстві і юдаїзмі, в ісламі немає. Але віра в те, що він узятий на небо живим, є і в ісламі — вважається, що він подорожує по світу разом з Хидрі.

У більш пізньої ісламської літератури і легендах Ільяс взагалі стає напів-людиною, напів-ангелом.

8. Ілля в фольклорі

Завдяки тому, що за пророцтвом Іллі протягом трьох років були укладені небеса і по його молитві на землю пролився дощ, Ілля часто асоціюється з дохристиянськими небесними божествами. Не останню роль в цих асоціаціях зіграв образ минає на небеса пророка — на вогненній колісниці.

Уже в християнську епоху, в п’ятому столітті поет Седуліус з ім’ям Іллі пов’язував грецького бога сонця — Геліоса — тим більше, що обидва ці імені дуже близькі за звучанням (ім’я «Ілля» в грецькій транскрипції звучить як «Еліас»).

У слов’янській традиції на фігуру Іллі-Пророка були перенесені деякі функції язичницького бога-громовержця Перуна. А народ комі і зовсім ввів Іллю в пантеон своїх богів: Ілля-пророк вважається помічником одного з божеств-деміургів. Його атрибути — кресало і кремінь, якими він висікає грім і блискавку.9. Шанування пророка Іллі на православній Русі

Шанування пророка Іллі на Русі було поширене ще до її Хрещення князем Володимиром. Перший храм, побудований в Києві під час правління князя Ігоря, був присвячений пророку Ілії.

10. Чий покровитель пророк Ілія?

2 серпня — «день ВДВ». Воїни в блакитних беретах відзначають своє свято широко, а ті з них, хто сповідують себе православними, не без гордості згадують, що в цей же день Церква згадує пророка Іллю. Тому останнім часом пророка Іллю все частіше називають покровителем повітряно-десантних військ.

Немає нічого поганого в такому календарному символізмі, тим більше, що багато чудес пророка були по-старозавітному войовничими. Важливо разом з тим не забувати головного: пророк Ілля — покровитель вірних Господу, бо сам був вірний Йому всупереч всім обставинам, він же — наставник заблукалих, бо своїми чудесами напоумив заблудший народ, він же — зразок цнотливою життя, бо жив в чистоті, не перебуваючи у шлюбі …

Кожному він близький по-своєму. Тому пророк Ілія, від якого нас відділяє тисячоліття, — один з найулюбленіших в народі святих.