20 березня – Василь Капельник: традиції, обряди та прикмети

Навіщо сьогодні потрібно вмитися яйцем замість мила?

20 березня у православному світі згадують Херсонеського священномученика Василя. У народному календарі дата отримала назву Василів день, Василь Капельник, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Василь?

Проживав Василь в III-IV століттях у місті Херсонесі, де проповідував християнство. Городяни його побили і вигнали з міста. Він оселився в гірській печері, а коли воскресив єдиного сина одного їх князів, був повернений в місто. Але при імператорі Галереї гонителі християн вбили Василя, забивши його до смерті палицями та камінням.

Обряди й традиції цього дня

На Василя вже повним ходом весна крокує по землі, всюди крапель. Але погода в цей день мінлива, вдень може бути відлига, а ввечері вдарити морозець. З цього приводу в народі склали приказку: «У Василів день з даху капає, але і за ніс хапає».

Наші предки вірили, що птахи, які повернулися з теплих країв 20 березня, побували в раю. Тому їх щедро підгодовували, розсипаючи білий хліб у себе у дворі. Вважалося, що чим більше пернатих збереться поласувати хлібом, тим більше щастя в дім до господарів прийде.

Немовлят, які народжувалися на Василя Капельника, було прийнято бризкати водою, зібраною з капелі. Дитина буде все життя під захистом Ангела-Хранителя, виросте здоровою і міцною.

Вмийтеся сьогодні не милом, а яйцем

20 березня здавна на Русі вважався днем здоров’я. Наші предки всі турботи відкладали і займалися оздоровчими процедурами, цілющими обрядами, зверталися до знахарів за чудодійними настоями і травами. Ну, а жінки, звичайно ж, проводили ритуали для продовження молодості і краси.

Наприклад, брали яйце, яке курка знесла в п’ятницю, і використовували його замість мила для вмивання. При цьому казали магічні слова:

«Яєчко це в п’ятницю знесла, і мені, рабі Божі (ім’я), на обличчя красу принесла». Після такого обряду шкіра кращає, стає чистою і гладкою.

Так вмиватися можна не тільки 20 березня, але і кожний тиждень, взявши в п’ятницю свіже куряче яйце. Тільки будьте акуратними, не забувайте народну прикмету: хто вранці яйце упустить і розіб’є, той протягом дня обов’язково з кимось посвариться.

Для збереження краси є ще один обряд, він прийшов з Польщі і проводиться з великодніми писанками. З вечора треба налити в таз чисту воду і покласти туди пару-трійку яєць червоного кольору.

Залишити так на всю ніч, а вранці водою з тазу умити обличчя, можна навіть облити все тіло. Вірили, що після такого обряду молодість і краса збережуться щонайменше на рік (до наступної Пасхи).

Коли будете проводити такі ритуали, зверніть увагу на кількість жовтків в яйці. Нерідкі випадки, коли в ньому два жовтки, рідше буває три, а іноді зустрічаються яйця тільки з білковою масою.

Що обіцяють такі незвичайні яєчка?

Якщо попадеться яйця з двома жовтками, значить, на вас несподівано звалиться успіх. Молодій незаміжній дівчині таке яйце обіцяє зустріч з другою половинкою і швидке весілля. Для заміжньої жінки два жовтки стануть передвісником вагітності. А вагітна, що виявила таке цікаве яєчко, з великою ймовірністю народить двійню.Три жовтки трапляються рідко, але вони обіцяють успіх і щастя в потрійному розмірі. Наприклад, трійнят тим подружнім парам, які тільки зачали дитину або намагаються це зробити.

Яєчко без жовтка найчастіше зносить літня курка, воно віщує не надто позитивні зміни в житті. Таке яйце обіцяє розчарування в справах, які спочатку вважалися безпрограшними.

Народні прикмети 20 березня

Якщо до 20 березня ластівки прилетіли і в’ють свої гнізда на південній стороні, то літо очікується холодне.

Літо буде погоже і врожайне, якщо на Василів день дме південний вітер і з дахів дружньо капає.