20 червня – святого мученика Федота. Що можна робити в цей день.

Святий мученик Феодот жив у Анкірі Галатійській в III столітті. Він вирізнявся особливою добротою й чуйністю. 

У розпал гоніння за часів римського імператора Діоклетіана святий Феодот постачав християнам усе необхідне і надавав їм притулок у своєму будинку, де таємно звершувалися богослужіння. Святий Феодот знаходив тіла мучеників, кинутих на поталу звірам, і з благоговінням ховав їх за свій рахунок.

Одного разу святий витягнув з води і поховав тіла семи святих мучениць, утоплених у морі. Незабаром про це донесли правителю. Святий мученик відмовився принести жертву ідолам і безстрашно сповідував істинну віру в Христа. За це його піддали жорстоким тортурам і усікли мечем в 303 році. Тіло святого мученика хотіли спалити, але піднялася буря, яка завадила це виконати, і його змогли поховати за християнським звичаєм.

Звичаї

У народі вважалося, що на Федота (Феодота) можна сміливо купатися в річках і озерах, не боячись русалок. Говорили, що в цей день святий сидів біля води з гострим серпом і якщо бачив русалку, то відразу обрізав їй волосся серпом. Наші предки вірили, що саме в волоссі русалок прихована вся їхня чаклунська сила, тому річкові діви Федота боялися.

Саме з Дня Федота, 20 червня, нарешті, починали ходити на водойми і купатися — до цього вважалося, що злі духи (водяні і русалки) потягнуть людину під воду. Тепер же аж до дня Іллі, який відзначається на початку серпня, можна було проводити час біля річок і озер.Прикмети

  • теплий день обіцяє хороший врожай жита;
  • дощ на Федота — до поганого врожаю;
  • якщо на Федота вдарить гроза — до довгої похмурої погоди.
  • Грім гримить 20 червня — буде довга негода, і погана погода, швидше за все, триватиме кілька днів.