22 серпня — свято Матвія. Що можна та чого не варто робити в цей день усім християнам

22 серпня, православний світ відзначає день Матвія. Він був одним з 12 апостолів, що замінив Юду, який зрадив Ісуса Христа та був обраний жеребом. Наставником Матвія був Симеон, який з ранніх років навчив його Божому Закону. Потім він став проповідувати християнську віру разом з іншими апостолами. Всевишній захищав святого від бід. Матвій міг виганяти бісів, зцілювати хвороби та мав дар чудотворення.

Коли праведник повернувся в Юдею, його схопили та наказали стратити. Існує дві версії загибелі Матвія. За однією його закидали камінням, а за іншою – розіп’яли на хресті.

Традиції в цей день.

За повір’ям, сьогодні не можна вести корів пастися, бо змії можуть причепитися до коров’ячого вим’я та випити все молоко. Тому, свято має назву Матвій Змієсос. Господині відправляються на доїння корів на самоті, закриваючи двері, щоб на худобу не наврочили. Відро затискають ногами, бо ставити його на підлогу чи стілець не можна, інакше у корови пропаде молоко. Вранці після доїння корів нікому не розповідають скільки вийшло отримати, інакше худоба захворіє.

Чисте молоко на стіл не ставлять, лише сир, закваску або пряжене. За повір’ям, смак молока від цього може зіпсуватися. З кислого молока господині робили оладки. За повір’ям, вони є символом сонця та відводять біду від худоби.

З цього дня погода стає прохолодною, бо скоро почнеться осінь. За традицією, сьогодні сушать петрушку та кріп, які потім додають до страв. Перед цим зелень мили в колодязній воді та сушили на протязі. Після висихання її клали на теплу піч, а потім розкладали по мішечках.

Після дня Матвія готувалися до ярмарки. Сьогодні не використовують настої з трав, інакше можна нашкодити здоров’ю. Не можна одягати прикраси з металу. Щоб в оселі завжди був достаток, не можна терти руки одна об одну. Не дивіться на Місяць, щоб не боліла голова.

Народні прикмети в цей день.

Велика кількість роси – до спекотного дня.

Після 21 серпня дощі вже холодні.

Вранці немає роси – до дощу на наступний день.

Південний вітер, чекайте сніжної зими.

Бабаки свистять – до хорошої погоди в першій половині осені.

Погана погода, чекайте поганого врожаю наступного сезону.

Овес поспів – до гарного врожаю горіхів.

Молодий Місяць добре видно в небі, чекайте спекотної погоди до кінця вересня.