22 січня – День пам’яті святителя Філіпа: традиції, обряди та народні прикмети

Сьогодні потрібно випрати, помити будинок, і помитися самому.

 

22 січня у православному світі згадують святителя Філіпа Московського. За народним календарем ця дата отримала назву день Філіпа, інформує Ukr.Media.

Хто такий святий Філіп?

Народився майбутній Митрополит Московський і всієї Русі в 1507 році, в миру мав ім’я Федір і належав до боярського роду.

Незважаючи на те, що був навчений грамоті, добре володів верховою їздою і зброєю, з юності прагнув до чернецтва.

До тридцяти років все-таки пішов у Соловецький монастир, де півтора роки був послушником, а потім прийняв чернечий постриг з ім’ям Філіп.

У 1548 році його призначили Соловецьким ігуменом, і займаючи цю посаду, Філіп дуже багато зробив для обителі. Проявивши себе як грамотний керівник, в 1566 році був обраний Митрополитом Московським і всієї Русі.

Але він не погоджувався з державною політикою царя Івана Грозного, викривав його опричників в лиходійствах. Цар позбавив Митрополита церковного сану і відправив у монастир, де в 1568 році Філіп був убитий Малютою Скуратовим (задушений подушкою).



Обряди й традиції цього дня

Після свят і святок у всіх накопичилося багато домашніх справ. В народі з цього приводу навіть склали приказку про день Філіпа: «Прийшла пора, коли турбот гора».

Чоловіки наводили порядок у дворі та господарських будівлях, чистили сніг, випускали з хліва домашню худобу, заготовляли дрова. Господині займалися своїми жіночими справами по будинку.

22 січня з раннього ранку жінкам варто зайнятися пранням і прибиранням житла. З цими господарськими турботами пов’язано безліч народних прикмет і забобонів. Врахуйте їх, коли будете прати і перемивати будинок.

Прикмети про прання

1. Якщо після прання чиясь річ виявилася вивернутою навиворіт, це для її власника – надійний захист від псування і пристріту (поки він буде носити її до наступного прання).

2. З прадавна під час прання поділяли чоловічий, жіночий та дитячий одяг. Вважалося, що якщо жіночий елемент випрати разом з речами чоловіка, від нього незабаром удача відвернеться.

3. Якщо пере незаміжня дівчина і в неї одяг намочився або калюжі на підлозі розлилися, значить, вийде заміж за гіркого п’яницю.

4. Річ, яку тільки купили, не періть в молодий місяць, інакше вона не буде носитися.

Прикмети про прибирання

1. Якщо комусь з родичів належить далекий шлях, напередодні його від’їзду вимийте все в будинку до блиску. Тоді до місця призначення він добереться швидко, щасливо, без пригод.

2. Не починайте прибирання ввечері, після заходу сонця, з дому може піти достаток і здоров’я. Особливо не мийте на ніч підлоги, когось із тих, що проживають, можна «вимити».

3. Щоб у домі завжди водилися гроші, не витирайте пил голою рукою, особливо не змітайте так крихти зі столу.

4. Під час прибирання оселі не тримайте відкритими вікна, це загрожує сваркою з родичами.

5. Не можна одночасно готувати їжу на кухні і займатися прибиранням, в будинку не буде ні продуктів, ні грошей.



Прикмети про купання

Коли все перемили і перепрали, саме час скупатися самому. Сьогодні ця процедура обов’язкова, наші предки навіть казали, що “на день Філіпа треба змити з себе святки” (мається на увазі святкову безпечність і гріховність святкових обрядів з ворожіннями).

1. Купання треба починати зверху і рухатися мочалкою вниз. Тобто не мийте ноги, а потім голову, треба робити навпаки. Інакше накличете на себе нещастя.

2. Щасливим буде той, хто випадково побачить, як миється голий чоловік.

Народні прикмети 22 січня

Сьогодні поспостерігайте за поведінкою галок і ворон. Якщо вони на верхівки дерев забралися і там сидять весь день, значить, скоро прийдуть міцні морози. А якщо по снігу ходять, чекайте потепління.

Ясний день на Філіпа віщує хороший врожай у цьому році.

22 січня – День пам’яті святителя Філіпа: традиції, обряди та народні прикмети