24 березня вшановують святителя Софронія. Прикмети та повір’я

Святитель Софроній, патріарх Єрусалимський, народився в Дамаску.

З юних років він вирізнявся благочестям і любов’ю до наук.

З часом юнак прибув в Єрусалим, в обитель святого Феодосія, і там зблизився з ієромонахом Іоанном Мосхом. Праведники разом подорожували по монастирях, записували житія і повчання всіх, хто там працював. З цих записів пізніше склалася їх знаменита книга «Лимонарій» або «Луг духовний». Рятуючись від спустошливих набігів персів, святі Іоанн і Софроній залишили Палестину і зникли в Антіохії, а потім перебралися до Єгипту.

В Єгипті святий Софроній тяжко захворів. У той час він і вирішив стати ченцем і прийняв постриг від преподобного Іоанна Мосха. Після одужання святого Софронія вони обидва вирішили залишитися в Олександрії. Там їх з любов’ю прийняв святий патріарх Іоанн Милостивий.

В Олександрії у святого Софронія захворіли очі, і він звернувся з молитвою до святих безсрібників Кира та Іоанна, і отримав зцілення в церкві, яка була присвячена їм. У подяку святий Софроній написав житіє святих цілителів-безсрібників.

Коли варвари почали погрожувати Олександрії, святий патріарх Іоанн у супроводі святих Софронія та Іоанна попрямував до Константинополя, але по дорозі помер. Святі Іоанн і Софроній з одинадцятьма іншими ченцями відправилися до Рима. У Римі преподобний Іоанн помер в 622 році. Тіло його було перевезено святим Софронієм до Єрусалиму та поховано в обителі святого Феодосія. У 628 році з перської неволі повернувся Єрусалимський патріарх Захарія. Після його смерті протягом двох років патріарший престол займав святий Модест, а після смерті святителя Модеста патріархом був обраний святий Софроній.

Святитель Софроній багато потрудився на благо Православної Церкви як її предстоятель. У кінці життя святитель Софроній зі своєю паствою пережив дворічну облогу Єрусалиму мусульманами. Християни погодилися відкрити міські ворота з умовою, що противник пощадить святині. Однак цю умову не було виконано, і святий патріарх Софроній помер у глибокому жалю про осквернення християнських святинь. Він є автором численних богослужбових молитвослів’їв. Також його перу належить житіє преподобної Марії Єгипетської.



 Прикмети та повір’я

  1. Якщо з цього дня холоду йдуть на спад, то літо буде тепле.
  2. Миші на поля біжать – до неврожайного року.
  3. Якщо вночі був іній, то днем снігопаду не буде.
  4. Пухнастий іній віщує гарну погоду.
  5. Граки зграями в небі в’ються і стрілою на землю опускаються – до дощу.
  6. Дружний приліт птахів – до холодів і негоди.
  7. Журавлі летять швидко, низько і мовчки – до негоди.
  8. Якщо після обіду дме північний вітер, то, швидше за все, сіно в цьому році буде складно заготовити через часті дощі в червні.
  9. Ворони зграями на землі сидять – до холодів, посередині дерева – до похмурої погоди, на верхівках дерев – до тепла.
  10. Побачили лебедя на ставку? Чекайте теплих днів.
  11. День вдалий для ворожіння.
  12. Сни з 23 на 24 березня віщі. Чекайте їх виконання через дванадцять днів. А ось сновидіння, побачене вдень 24 березня, швидше за все пусте.
24 березня вшановують святителя Софронія. Прикмети та повір’я