24 травня — Мокій Мокрий: Який сьогодні день — таким буде літо!

Мокій Амфіпольский – християнський священномученик, який в III столітті загинув за віру.

Народне свято Мокій Мокрий відзначається 24 травня 2019 року (за старим стилем — 11 травня). У православному церковному календарі це дата вшанування пам’яті священномученика Мокія Амфіпольського. Назву «Мокрий» день отримав за те, що рідко проходить без опадів, інформує Ukr.Media.

Історія

Святий Мокій жив в III столітті н. е в місті Амфіполі, Македонія. Коли настали часи гонінь на християн при правителі Діоклетіані, православний пресвітер не злякався. Він продовжив нелегку працю настанови на шлях істини заблукалі душі ідолопоклонників.

Одного разу Мокій прийшов на святкування на честь язичницького божества в капище і закликав присутніх відректися від ідолопоклонства, покаятися і прийти до Господа. Його заарештували та доставили на суд місцевого правителя. Мокій сміливо визнав себе християнином. На численні погрози він відповів, що немає для нього кращої долі, ніж смерть за Спасителя.

Мокія вмовляли поклонитися ідолам у місцевому храмі. Але він покликав Ісуса і з його допомогою зруйнував ідоли. Його кинули в клітку з левами, але ті мирно лягли біля ніг Мокія. Потім його кинули у вогненну піч. Він вийшов з неї без жодного опіку. Городяни побачили ці чудеса і попросили правителя відпустити мученика. Той передбачав можливість заколоту і відправив Мокія у Візантію, де його обезголовили. Сталося це у 295 році.Традиції та обряди

По погоді цього дня пророкують, яким буде літо.

На Мокія Мокрого люди виконують повсякденну роботу по дому. На землі в цей день не заведено працювати.

Люди проводять ритуали щодо збереження майбутнього врожаю від граду. Вони спалюють у полі різдвяний пучок соломи або вербу з Вербної неділі.

Прикмети та повір’я

Якщо дощ пішов після обіду, значить, він затягнеться.

Затяжний дощ або сирий туманний день означають, що літо буде таким же.

На світанку сонце багряне — до літа грозового, червоне — влітку не уникнути пожеж.

Веселка високо в небі — до вітрів, низько — до негоди.

Кінь трясе головою — до опадів.

Усяк, хто вийшов на поле у цей день може розгнівати Бога, і той поб’є посіви градом.

На Мокія Мокрого дощова вода цілюще впливає на волосся, надає йому силу і блиск.