26 лютого – день Мартина: про що моляться святому

Святий Мартініан шанувався як покровитель сім’ї і приборкувач грішних пристрастей.

Народне свято «Мартініанов день» відзначається 26 лютого (за старим стилем – 13 лютого).

У православному церковному календарі цей день вшанування пам’яті преподобного Мартініана Кесарійського (Палестинської).

Святому Мартину моляться про утихомирення блудних пристрастей та захист від плотських спокус.

Також 26 лютого поминають померлих. Вирушали у цей день на кладовища, відвідували могили, ставили свічки за упокій, подавали милостиню жебракам.

26 лютого було прийнято кликати зірки, щоб від їхнього сяйва очей прибуло зіркості. Наші предки окликали зірки, окликали померлих рідних і близьких, дивлячись довго в небо: «Від передвесняній височіні очам твоїм прибуде чистого сяйва і зіркості». Адже за довгі сутінкові зимові вечори чимало посиділи рукодільниці за тканьем, пряльем і вишиванням. І притупилося зір. Святими угодниками сказано: «Що є світильник для тіла? Світильник для тіла є око. А коли б твоє око темно, то і в тілі твоєму темрява буде».

Коли люди окликали по іменах своїх предків, вони вірили в силу родової пам’яті, знали, що всі їхні рідні у Господа на увазі і що можна попросити допомоги у Спасителя живуть на землі: «Олексій, Павло, Петро, Микола, Алевтина, Світлана… пішли-і-ти Божого світла зри-і-ти». При цьому обряді згадувалось і вимовлялося як можна більше імен. І представляли просили в ті хвилини коріння і гілки свого родового Древа життя у всій могучести. У селах і селах 26 лютого проводилися огляди молодят. Молоді сім’ї збиралися разом і ділилися досвідом спільного життя.

У Мартинианов день небажано було з’ясовувати стосунки — до згоди все одно не прийти, а посваритися можна було легко. Також небажано було приймати поспішних рішень. Не рекомендувалося в цей день прясти, вишивати, шити чи в’язати. Добре було зайнятися плануванням фінансових питань.Народні прикмети на 26 лютого

Сніг довго не тане – навесні чекай холодів. Якщо ж сніг, навпаки, вже починає підтавати, то весна буде теплою.

Якщо день на Мартина похмурий, то навесні теж буде холодно.

Дзвінко співають синиці 26 лютого – ранню весну закликають.

Добре, якщо в цей день вдасться зайнятися прибиранням у домі – це прикмета, яка веде до щастя і удачі в справах.

Видався морозний і сухий день – ознака того, що влітку буде дуже спекотно.

Вважалося, що 26 лютого не можна лаятися і вирішувати фінансові питання (в тому числі планувати покупки).