Чому сьогодні бажано не виходити з дому?
26 січня православні християни згадують святих мучеників Єрміла та Стратоніка Сінгідонських. За народним календарем дата отримала назву Єрмілів день, Ярема на печі.
Хто такі святі Єрміл та Стратонік?
Святий Єрміл був дияконом міста Сінгідон (зараз Белград, столиця Сербії). За християнську віру він був засуджений на тюремне ув’язнення. Святого довго катували, але він не зрікся віри, за що його втопили в річці Дунай.
Стратонік був тюремним охоронцем і другом Єрміли, а ще таємним християнином. Бачачи страждання, які випали на долю його друга, він не зміг стримати сліз, чим видав себе. Його викрили в християнстві, піддали тортурам, але бачачи його непохитність, теж втопили в річці. На третій день мощі святих були знайдені віруючими на березі Дунаю і поховані біля Сінгідона.
Обряди й традиції цього дня
Найголовніша традиція цього дня – особлива шана домашнім тваринам.
Головними шанувальницями сьогодні вважаються кішка і собака. З ними пов’язано безліч прикмет, обрядів та забобонів.
Коли маленька дитина погано засинає, на Єрмілів день, перш ніж укладати її, треба спочатку кішку в колиску пустити (тільки не чорну). Якщо вона там трохи полежить, то і нечисту силу віджене, і ліжечко зігріє.
Малюк потім буде швидко засипати, міцно і спокійно спати по ночах. Але на всю ніч залишати кішку з дитиною в ліжечку не можна, він тоді дурним може зрости.
Якщо в родині хтось захворів, то для якнайшвидшого одужання треба 26 січня посадити хворого на те місце, де найчастіше любить лежати кішка.
Уважно спостерігайте за представниками котячих. В ті місця, де вони ніколи спати не лягають, людям не слід ставити ліжко або стіл (слов’яни називали такі містечка гнилими або гиблими).
Сьогодні постарайтеся не виходити з дому
26 січня у наших предків було прийнято проводити цілий день вдома, люди старались нікуди без особливої потреби не виходити.
Зазвичай на цей час припадають сильні морози. Звідси і склалася прикмета: той, хто проведе Яремин день в теплі, протягом усього року боліти не буде.
Хто порушить заборону і вийде на мороз, обов’язково хвороба підхопить. З цього приводу в народі навіть приказку придумали:
«Хто на Єрему весь день на печі пролежить, той у році хворіти не буде. Хто на вулицю піде, той з лихоманкою зустрінеться».
Люди, які народилися 26 січня, в житті виходять справжніми домосідами.
Так як з хати не виходили, то і важка робота в цей день заборонялася. У народі вірили, хто візьметься за тяжку працю сьогодні, той пораниться або заб’ється насмерть.
Жінки займалися домашніми справами і рукоділлям. Чоловіки проводили 26 січня, лежачи на печі, розмовляючи з дітьми та онуками, спостерігаючи за природними явищами і погодою. З таких спостережень і складалися потім прикмети, перевірені століттями.
А незаміжні дівчата, раз вже на вулицю виходити не можна, і робота по дому заборонена, проводили обряди на залучення женихів.
Так як весь Єрмілів день з кішками пов’язаний, то і ритуал роблять на котячу шерсть:
1. Візьміть дві свічки, на одній нацарапайте своє ім’я, на інший вподобаного хлопця.
2. Почухайте гребенем кішку, зібрану вовна (будь-якого кольору) загорніть в чистий папір і покладіть в глиняну тарілку.
3. Запаліть першою свічку зі своїм ім’ям, потім з ім’ям коханого, від них двох підпаліть папір з вовною.
4. Поки буде горіти встигніть прочитати замовні слова: «Як котяча шерсть горить, так милий про мене говорить. Як папір згорає, так він про мене день і ніч згадує. Без мене прожити вже не зможе, свою любов до мене не переможе. Амінь».
5. Попіл зберіть і непомітно підсипте під поріг будинку, де мешкає коханий.
Народні прикмети 26 січня
Якщо в ніч на 26 січня навколо місяця туманний ореол, значить, вдень очікується хуртовина.
У Єрмілів день визначали погоду на найближчий час з поведінки кішки. Якщо вона стіну кігтиками дере – до негоди, шкребе підлогу – до заметілі, черевцем догори вляглася і потягується або катається на підлозі – до потепління, згорнулася клубком і носик сховала – до морозу.