26 травня — день святої Гликерії: що не можна робити цього дня

26 травня православна церква згадує святу Гликерію

Згідно з житієм, Гликерія, була дочкою колишнього римського анфипата, тобто мера міста, Макарія, який переселився із сім’єю з Риму в Траянополь, повідомляє Depo.ua з посиланням на УНІАН.

Історія святої Гликерії

Через деякий час дівчина осиротіла. Гликерія була навернена в християнство і дала обітницю безшлюбності. Одного разу в Траянополі було влаштовано свято на честь Зевса зі смолоскипною ходою. Свята мучениця, випередивши натовп першою увійшла в храм і заявила, що вона знатного походження і має право першою принести жертву Зевсу. Правитель на ім’я Савін задовольнив її прохання, але запитав, де в неї лампада, щоб підпалити жертву.

На це Гликерія сказала, що лампада прихована в неї на чолі і попросила погасити всі інші. У цей час свята Гликерія, ставши на підвищеному місці, щоб всі могли побачити її, зняла покривало з голови і показала всім знамення хреста Христового, накреслене на чолі її. Потім вона підняла руки і почала благати, щоб Господь почув її і разом з тим осоромив язичницьку віру. У той час, як свята молилася так до Бога, раптово стався грім, причому ідол впав на землю і розбився на малі частини.

Глікерію спробували побити камінням, але не змогли завдати ніякої шкоди святій. Наступного дня дівчину посадили в темницю і піддали різним тортурам, бажаючи домогтися від неї зречення від Христа. Савін взяв її із собою в Іраклію Фракійську, де її вітали місцеві християни. Там, святу знову піддали мукам: кинули в піч, полум’я якої не торкнулося її, здерли шкіру з голови і кинули в темницю, де вранці її знайшли повністю здоровою. Глікерію кинули на розтерзання левам: перша левиця лягла біля її ніг, а друга загризла святу мученицю, але тіло не було розшматоване.Невдовзі мощі святої мучениці Глікерії почали шануватися мироточивими.

Що не можна робити у цей день

На Гликерію з’являються комарі. У народі вважали, що цих комах навесні приносить теплий вітер, а восени холодний вітер відносить їх на південні моря.

Існували й особливі прикмети, пов’язані з комарами. Говорили: «Якщо на Ликеру багато комарів — готуй по ягоди коробів; якщо багато мошок — готуй по гриби лукошек».

Вважалося, що якщо в період з цього дня до літнього сонцестояння вб’єш комара — їхня спадщина додана дюжина, а якщо вб’єш після цього часу — комарине плем’я на дюжину зменшиться.