13 вересня, православний світ відзначає день священномученика Корнилія Сотника.
Народився та жив він у 1 столітті в палестинській Кесарії. Належав до язичників, але слідував християнським законам. Якось він молився Господу й до нього спустився янгол, який наказав розшукати святого Петра та прийняти хрещення. Корнилій був першим язичником, який перейшов до християнства. Разом з Петром вони схиляли людей до християнства, за що Корнилія призначили єпископом. Святий став популярним по всьому світу. В Скепсії часто робили жертвоприношення, туди й вирушив Корнилій для проповіді. Коли святий молився, почався землетрус, через що храм було зруйновано. Через це Корнилія приговорили до страти. Однак, під уламками були син та дружина правителя, які залишились живими та молилися Всевишньому про порятунок. На той момент янгол звільнив Корнилія від кайданів та він зміг вивести людей з-під уламків. Після такої події, містяни та князь почали вірити в Бога й пройшли обряд хрещення.
Святий прожив довге життя, під час якого зазнав мук та страждань. Славився чудесами, які міг робити. Дожив до похилого віку, помер тихо та спокійно. Тіло святого поховали поряд зі зруйнованим язичницьким храмом. Він був зарахований до лику святих, хоч його й не стратили. Тому, святого також зарахували до лику сповідників.
Традиції в цей день.
На свято збирають моркву, буряк, ріпу та редьку.
Наприкінці вересня вже починаються перші заморозки та коренеплоди гинуть, тому їх викопують. Іноді ріпу лишали до свята Воздвиження.
Перед збиранням обов’язково читають молитву, щоб врожай добре зберігався. Коренеплоди вживали в їжу в будь-якому вигляді – вареному, пареному, смаженому чи сирому.
Ріпа вважається королевою серед всіх овочів. Хоч її вважали їжею для бідних людей, все одно зберігали овоч до наступного сезону, бо він дуже корисний.
На свято готували салат з ріпи, щоб не хворіти.
Також, в цей день збирали врожай хріну, адже його додавали в страви та соління. Він є антибіотиком та зігрівальним засобом під час застудних захворювань.
Сьогодні можна садити саджанці яблуні та кущі смородини.
За прикметою, якщо вийшов гарний врожай редьки – до достатку.
Не можна одружуватися в цей день, інакше щастя в родині не буде.
Народні прикмети в цей день.
Вранці заморозки – до дощу вночі.
Грати відлетіли, чекайте незабаром снігу.
Хвойні дерева опустили гілки – до дощу.