28 січня – день частування Домового (Кудеси): правила дружби з ним

Як догодити господареві, щоб він допомагав вам?

28 січня на Русі відзначали свято Кудеси. В цей день було прийнято пригощати домовиків, інформує Ukr.Media.

Хто такий Домовик?

У стародавніх слов’ян домовик шанувався як родовий дух-хранитель. За своєю природою це добрий дух, який оберігає домашнє вогнище.

Вірили, що він допомагає у вирішенні сімейних проблем. Але якщо господарі ставляться до нього зневажливо, може шкодити і пакостити.

Наші предки вважали, що він проживає за грубкою, тому по-іншому домовика називають «запічником».

Що означає свято Кудеси?

Назва свята Кудеси передбачає веселощі. 28 січня на Русі було прийнято веселитися, пригощати домового і дарувати йому подарунки, які він дуже любить.

Сьогодні всі домочадці повинні перебувати в гарному настрої, ввечері зібратися разом за вечерею і підготувати ласощі для домовика. За столом можна жартувати і розповідати смішні історії, хранителю будинку це теж подобається слухати.Яке частування приготувати сьогодні для домовика?

За давніми традиціями домовому прийнято варити солодку кашку з вівса і пшениці, зовсім трошки, адже він живиться духовно. Коли будете готувати, три рази вголос прочитайте замовні слова:

«Домовик, наш домовик! Тобі варимо гостину. Від нашої сім’ї тобі шана і повага. А ти у відповідь збережи нас від усяких бід».

Крім каші пригостіть його солоденьким (медом, варенням, цукром), печивом, цукерками та молоком. Для домового майте окремий посуд, на якому розкладіть частування і поставте тарілочку з кухлем у правий кут від печі (опалювального котла, каміна).

У квартирах ставте на кухні праворуч від газової або електричної плити. На Русі кашу домового накладали в глиняний горщик, так ще й гаряче вугілля навколо розташовували, щоб вона тепла була, коли він опівночі прийде повечеряти.

Постарайтеся, щоб частування для домового були не доступні дітям і тваринам, які проживають в будинку (кішок, собак).

Вранці цю кашу віддайте птахам (можете покласти в годівницю або просто розкидати по землі, там, де збираються зграї). При цьому подумки вимовте слова:

«Пташкам — їжа, а землі — добро. Домовикові — уклін, а мені (ім’я) і моїй родині добробут та захист від усього лихого».

Таким чином ви вбережете будинок та рідних від негативної енергії.

Кашею і молоком домового пригощають два рази на рік — 28 січня і через півроку.

А печиво з цукерками кладуть 1 числа кожного місяця (їх потім віддають вуличним собакам). Якщо в будинку якесь свято відзначають, про домовика не можна забувати, обов’язково йому кладуть трохи ласощів і в цей день.

Правила дружби з Домовиком

Домовик оберігає ті будинки і сім’ї, де завжди панує чистота і порядок, як у господарстві, так і в стосунках.

Дух-хранитель очищає енергетику житла, але тільки там, де її не засмічують самі господарі постійними скандалами і сварками, неакуратністю в побуті, зловживанням алкоголем. Тоді його терпець уривається, і домовик починає вередувати.

Звертатися до нього треба шанобливо — «батюшко», «хазяїн», «дідусь». Розмовляйте з домовиком завжди вголос, йому це подобається. Якщо він почне бешкетувати і ховати речі, можете злегка покартати: «Такий дорослий, а пустуєш! Ай-яй-яй».

Як бачите, правила ці простіше простих. Обов’язково потоваришуйте з домовиком, і у вашому будинку оселиться щастя.