29 червня — Тихона: чого категорично не можна робити

У п’ятницю, 29 червня, відзначається свято «Тихон Тихий». У православному календарі це день вшанування пам’яті святителя Тихона, єпископа Амафунтського. У народі вірили, що обов’язково потрібно займатися городом, інакше врожай буде поганий. Про це повідомляють ЗМІ.

Інші назви свята: «День Тихона», «Тихон Толока», «Утишитель». В цей день Тихону моляться ті, хто потребує заспокоєння, чимось переляканий, схвильований або той, хто страждає від зубного болю. З 29 червня завершуються всі посівні роботи. Джерело

Тихон народився в IV столітті в кіпрському місті Амафунт у благочестивій сім’ї смиренних християн. Батьки навчили хлопчика читанню священних книг, що допомогло йому в юному віці стати кліром і отримати посаду церковного читця. Незабаром Тихон став священнослужителем і отримав сан диякона.

Після смерті міського єпископа він зайняв його місце. Тихон активно винищував язичництво на Кіпрі. Двері його дому завжди були відкриті для кожного, кому потрібна підтримка або тимчасовий притулок.

З ім’ям Тихон на Русі пов’язано різні повір’я, що дозволяють назвати його день тихим. Тихим, або Утишителем, цього святого прозвали тому, що вірили, що в його день затихають всі співучі птахи, за винятком солов’я, що продовжує співати до Петрова дня, і зозулі. Селяни вважали, що на Тихона і звірі ховаються по норах.

Говорили також: «На Тихона сонце йде тихо». Дивно, але це спостереження підтвердила сучасна наука. За підрахунками астрономів, до кінця червня Земля знижує швидкість руху по орбіті — порівняно з 1 січня на 3 600 кілометрів на годину. Якщо дивитися на Сонце, то воно в цей день плавно пливе по небу.У Тихонов день закінчувалося літо «молоде», з комфортними літніми днями. Починалася виснажлива спека, тобто приходило літо «зріле». В цей день завершували посів ярих, а також починали унавожувати поля, удобрюючи землю.

Бенкети в селах називалися толоками. Працівників частували обідом і вином, а застілля тривало до самого вечора, переходячи на ігри, пісні й танці. Вважається, що толоки перш влаштовували з метою допомогти бідним сім’ям — щоб вони за свою роботу отримали гідну винагороду і хороший відпочинок.

Приказки та прикмети:
— Якщо в небі веселка з кольорової переходить на світлу, значить тривала негода закінчується.
— Дощові краплі дрібні – негода триватиме довго.

— Увечері і вночі чітко видно смужку Чумацького шляху – до сонячних днів.

— Якщо папороть згорнув листя з самого ранку, то наступний день буде дуже спекотним.