29 серпня — Спас Нерукотворний. Що можна і що не можна робити в цей день

Повна назва цього свята — Перенесення із Едесси до Константинополя Нерукотворного Образу Господа Ісуса Христа.

Третій Спас називали також Горіховим , передає Ukr.Media.

У народному календарі на цей день випадає Третій Спас — Спас Нерукотворний. Повна назва цього свята — Перенесення із Едесси до Константинополя Нерукотворного Образу Господа Ісуса Христа.

Нерукотворним образом називають особливий тип зображення Христа, що представляє його лик на убрусе (хустку) і на глиняній дошці. Традиція такого зображення йде про сказанні про Нерукотворном образі, який з’явився на рушник, після того як Ісус, вмиваючись, витер ним особа.

Лляне полотно з відбитком особи Христа довгий час зберігався в Едессе як головне скарб міста. У 944 році імператор Костянтин VII викупив образ у Едесси і урочисто переніс його в Константинополь. Цей день став святковим. Сама ж реліквія згодом була втрачена при розграбуванні міста учасниками одного з Хрестових походів.

В православ’ї Нерукотворний образ розглядається як один з доказів істинності втілення другої особи Трійці в людському образі, а в більш вузькому сенсі — як аргумент на користь іконошанування.В цей день селяни старанно молилися Богу, а потім жінки відправляли чоловіків на поля з хлібом і сіллю. На воза клали три снопа, а поверх них клали мішки з зернами, призначеними для посіву. На полі засевальщика вже чекали діти з пирогом і гречаною кашею. Про три різних Спаса наші пращури говорили: «Перший Спас на воді стоять, на другий — яблука їдять, на третій — полотна продають так хліб припасає». З цього дня зазвичай починалася також продаж полотна і полотен.

Третій Спас називали також Горіховим. До цього часу в лісах дозріли горіхи, починався їхній збір. Старі загадували дітям загадки про горіхах: «Нагни мене, ломі мене. Сломишь — гладко, расколешь — солодко»; «Ні вікон, ні дверей, посередині — архирей»; «Маленький мужичок — кістяна шубка».

Також про цей день говорили: «Третій Спас хліба припас», — і пекли палянички з нового врожаю зерна. Крім того, було прийнято чистити джерела і колодязі, пити підземну воду.

У цей час спостерігали за відльотом птахів, особливо ластівок і журавлів. Вважалося, що ластівки відлітають на південь у три етапи — у три Спаса. Якщо ж на Спаса відлетять журавлі, то вже на Покрову (14 жовтня) буде мороз.

Горіховий Спас — що можна робити

У народі існує ряд традицій і повір’їв, пов’язаних з тим, що можна і що не можна робити на Горіховий Спас. Найголовніше, як і в дні всіх великих релігійних свят, — відвідування богослужінь і молитва. За церковною традицією в ці дні освячують горіхи (ліщину, волоські горіхи), хліб і короваї з борошна першого врожаю. У цей день господині заготовляють лікувальну горіхову настоянку: перемички волоських горіхів заливають горілкою і наполягають в темному місці. В Горіховий Спас прийнято ставити на стіл хліб або іншу випічку з зерна нового врожаю — вважається, що це принесе здоров’я всім членам родини і достаток дому.Горіховий Спас — що не можна робити

Особливо значущих заборон на Горіховий Спас немає. Обмежень в їжі немає, так як до цього часу Успенський піст закінчується. Не можна в цей день сваритися, особливо з близькими і бажати комусь або зла. Вважається що неприємності, які побажаєш в цей день, повернуться до тебе сторицею.