Categories: Цікаве

29 травня — Федір Житник: чого категорично не можна робити в цей день

Будь-яку роботу на землі починали з молитовного звернення до святого

Народне свято Федір Житник відзначається 29 травня (за старим стилем – 16 травня). За церковним календарем у цей день вшановують пам’ять преподобного Феодора Освященного, ігумена. Житником день прозвали за те, що він вважався останнім сприятливим днем для посіву жита — хлібних злаків ячмені, пшениці, жита і вівса. Джерело

Преподобний Феодор походив з Єгипту і був сином багатих і знатних батьків-християн. У ньому рано проявилося прагнення до чернечого життя. У 14 років Феодор таємно пішов з дому і після кількох років поневірянь оселився в одному з монастирів під проводом преподобного Пахомія, де швидко досяг успіху в усіх чернечих подвигах. Після смерті вчителя Феодор став ігуменом фіваїдських монастирів. За святість життя Господь нагородив його даром чудотворінь.

Заборони на Федора Житника

Житом на Русі називали всяке немолоте зерно, з якого після перемолу пекли хліб. Про цей день говорили: «У Житника турбота — ячмінне поле боронувати». Преподобного Феодора Освященного в народі вважали покровителем хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починали з молитовного звернення до святого.



Увечері, коли селяни поверталися з сівби, на столах їх чекали традиційні для цього дня страви: ячмінні квас і пиво, різні каші (ячна, пшоняна, манна, пшенична), пироги з житнього борошна. Вважалося, що в цей день просто необхідно покуштувати їжу, в якій є частина жита, тоді і засіяне на Житника поле принесе багатий урожай.

29 травня неодмінно квітнула горобина. Цвітіння горобини означало кінець заморозків і усіляких весняних похолодань. Тим більше, що черемшина — головна провісниця холодних ранків — до цього часу вже не квітла. Жінки-відьми, травниці і знахарі збирали на Федора Житника горобиновий цвіт. Потім його акуратно висушували в тіні на протязі, розсипавши по відрізу лляної тканини, і зсипали на зберігання в лляні мішечки. Потім його використовували в приготуванні різних відварів і зіль.

Recent Posts

Слимаки самі лізуть на цей запах. Швидкий та дієвий спосіб позбутися шкідника

Дачники, обов'язково, приймають заходів проти шкідників, бо вони завдають сильної шкоди культурам. Найпростіший варіант -…

15 часов ago

Для чого у яблуню вбивати старий цвях, та як правильно це робити

Садівники нерідко вирощують яблуні на своїх ділянках. Однак, цей процес вимагає терпіння, щоб отримати соковиті…

15 часов ago

Чому у полуниці чорніє цвіт, та що робити, щоб не залишитись без врожаю

Іноді на полуниці можуть чорніти квіти. Не кожен городник знає, чому це відбувається. Почорніння та…

18 часов ago

Якої погоди слід очікувати на Великдень. Цього усі так довго чекали

Після Великодня відчутно похолодає На більшій частині території України у першій половині тижня погоду визначатиме…

2 дня ago

Соковита та смачна шинка на свята. Рецепт приготування, простий та швидкий

Будь-яка господиня хоче здивувати гостей різними стравами на столі. Тому, пропонуємо приготувати апетитну шинку з…

2 дня ago

Консервація редиски: три рецепти смачної заготовки на зиму

Навесні на полицях магазинів з'являється редиска. Це овоч, який першим з'являється після зими. Однак, в…

2 дня ago