3 серпня – день Онуфрія. Що потрібно зробити сьогодні

Вважалося, що без зайвої необхідності у цей день не потрібно вимовляти зайвих слів

3 серпня вшановують пророка Ієзекіїля, преподобних Симона та Іоанна, преподобного Онуфрія мовчазного та Онисима затворника. Джерело

Онуфрій Печерський жив в XII столітті і був відомий як монах Києво-Печерської Лаври, що мешкав в Ближніх печерах – сьогодні саме там знаходяться його мощі. Не збереглася інформація про те, з якої причини Онуфрія зарахували до лику святих. Однак відомо, що Онуфрій, як і багато ченці Києво-печерської Лаври, тримав мовчазний затвор. Онуфрій жив в один час з Феодором Мовчуном. Саме з цієї причини селяни теж намагалися говорити якомога менше і всю роботу виконували мовчки. Вважалося, що без зайвої необхідності не потрібно вимовляти зайвих слів.

У народі Симона (Семена) називали Літопроводцем, оскільки він літо проводжає. За повір’ям, літо має закінчитися після обіду. Наші пращури помітили, яке третє число серпня, такий і жовтень. А якщо цей день буде вітряним, то зима буде достатньо холодною.



У деяких регіонах 3 серпня були поширені обряди запускання кішок в хату, щоб вони всіх мишей ловили. Без діла в цей день не сиділи, адже роботи було достатньо. Так, 3 серпня прийнято було займатися засіками – прибирати в місцях усередині комор, які відведені під зберігання зернових культур. Господарям потрібно було перевірити, чи не проржавіли  цвяхи, не погнили дошки.

Крім того, 3 серпня в селах проводили обрядові гуляння, пов’язані з проводами літа і зустріччю осені. До вересня було ще далеко, але ночами вже встановлювалися холодні погоди. Вже не купалися в річках та водоймах, оскільки вода в них прогрівалася недостатньо.

Також цього дня поминали предків, загиблих воїнів, дякували за врожай і молилися про спасіння душі. Погода у цей час колись була вже прохолодною і дощовою, адже Ілля “наробив гнилля”.

Ілля Пророк — з громами, Онуфрій — із земними поклонами.

3 серпня – день Онуфрія. Що потрібно зробити сьогодні